8 let staré hodinky Garmin jsou z nějakého důvodu stále nejoblíbenější

Strava, jedna z nejlépe hodnocených fitness aplikací na světě, se podělila o nejoblíbenější chytré hodinky a cyklocomputer, které používají stovky milionů uživatelů.

Zpráva nám prozradila dvě hlavní věci: Hodinky Garmin si vysloužily pověst hodinek s dlouhou životností a většina sportovců dává přednost tomu, aby jim hodinky vydržely roky, než aby si kupovali novější modely.

Příkladem je, že více sportovců na celém světě v rámci aplikace Strava stále používá hodinky Garmin Forerunner 235, které byly poprvé uvedeny na trh v říjnu 2015, než jakékoliv jiné fitness chytré hodinky.

Ve Spojených státech se na prvním místě umístil model Forerunner 245 Music 2019 – je přiměřeně modernější než model 235, ale stále je oproti modelu Forerunner 255 výrazně modernizovaný.

Zpráva Strava Year In Sport také upozorňuje na nejpoužívanější cyklopočítače Garmin Edge 530 a Wahoo Elemnt Bolt, které vyšly před čtyřmi, resp. šesti lety. Ukázalo se, že cyklisté jsou stejně rádi, že setrvávají na technice poslední generace, jako běžci.

Strava bohužel neuvádí podrobnosti o dalších populárních běžeckých hodinkách na své platformě. Není to jediná skvělá běžecká aplikace, ale stovky milionů uživatelů v téměř 200 zemích z ní dělají dobré měřítko pro to, co sportovci skutečně používají ke svým tréninkům, nad rámec prodejních čísel.

Garmin Forerunner 235 se dodává s vestavěným GPS, snímačem Elevate HR první generace, akcelerometrem pro počítání kroků a několika widgety pro počasí a další údaje. Na dnešní poměry je poměrně omezený a jeho snímač srdečního tepu pravděpodobně neposkytuje nejpřesnější výsledky; Garmin pravděpodobně očekával, že většina „seriózních“ sportovců bude v té době používat tepový pás.

Hodinky Forerunner 245 přinejmenším nabízejí běžcům funkce Garmin Coach, Body Battery, Performance Condition, Training Effect a Load, denní návrhy tréninků na základě úrovně kondice, návrhy doby regenerace po běhu, údaje o kyslíku v krvi a přesnější snímač srdečního tepu 3. generace. Je pochopitelnější, proč američtí běžci se Stravou necítili potřebu upgradovat hodinky Garmin 2019.

Jsme zvědaví, zda Forerunner 255 nebo Forerunner 265, naši dva noví favorité s novou generací sledovacích technologií, nakonec předstihnou své kolegy z minulé generace. Možná se novější hodinky Garmin staly pro dnešní sportovce příliš drahými nebo příliš zastrašujícími funkcemi, což by také mohlo vysvětlovat, proč stará technologie Garmin kraluje.

Jinak výše odkazovaná zpráva společnosti Strava poskytuje další zábavné údaje o návycích běžců. Například běžci z generace Z běhají v průměru asi o minutu rychleji než běžci z generace X, ale také o jeden kilometr kratší vzdálenost na jeden běh. Mileniálové a generace Z také výrazně preferují běh, zatímco generace X a Boomers dávají přednost jízdě na kole.

Zdroj: Wareable, T3, redakce