Telegraf změnil svět: Před 181 lety spustil Morse éru okamžité komunikace

Je to právě 181 let, co Samuel Morse změnil svět. Dne 24. května 1844 vyslal z Washingtonu do Baltimoru první telegrafní zprávu v historii. Zněla: „What hath God wrought!“. Dalo by se to volně přeložit jako „Co způsobil Bůh!“

Toto krátké biblické sdělení, navržené mladou Annie Ellsworth, dcerou vlivného patentového úředníka, odstartovalo novou kapitolu v dějinách komunikace.

V té době to byl zázrak. Slova přenesená elektrickým impulsem po měděném drátu. V jedné chvíli v hlavním městě, o pár sekund později v Baltimoru. Neuvěřitelné. A přitom tak jednoduché. Morse neudělal jen technický pokrok. On položil základy úplně nové reality.

Z malíře vynálezcem

Možná vás překvapí, že Morse byl původně malíř. A docela uznávaný. Ale při návratu z Evropy v něm uzrála myšlenka: co kdyby šlo přenášet informace pomocí elektřiny? Výsledkem byla nejen nová komunikační technologie, ale i nový jazyk – Morseova abeceda, tedy systém teček a čárek, který se stal standardem.

Spolu s Alfredem Vailem, který přijal onu slavnou první zprávu v Baltimoru a obratem ji odeslal zpět, Morse ukázal, že telegraf opravdu funguje. A nezůstalo u jedné linky. Jak připomíná Library of Congress, síť se rychle rozrůstala a stala se základním komunikačním prostředkem Ameriky.

Válka, která ukázala sílu drátu

V průběhu americké občanské války telegraf prokázal svou neocenitelnou hodnotu. Prezident Lincoln často docházel přímo do telegrafního úřadu ve Washingtonu, aby byl v obraze. A příběh jednoho lékaře z Missouri, zaznamenaný v projektu „American Life Histories“, ukazuje, jak silný dojem Morseův vynález zanechal.

Z lékaře se stal operátor a inženýr telegrafní sítě. Pracoval dokonce na legendární transkontinentální lince společnosti Western Union. Právě tato linka, dokončená v roce 1861, definitivně ukončila éru Pony Expressu. Jeho jezdci na koních byli sice rychlí, ale proti elektrickému impulzu neměli šanci. Telegraf změnil pravidla hry.

Když obraz nestačí

Z Morseova příběhu je patrné, jak se někdy lidé vydají úplně jiným směrem, než se čeká. Malíř portrétů se stal vizionářem, který položil základy moderní komunikace. A i když jeho obrazy dnes visí v muzeích, většina lidí si ho pamatuje kvůli vynálezu, který s obrazem neměl nic společného.

Dnes žijeme ve světě, kde posíláme zprávy přes internet během vteřiny. Ale všechno to začalo právě tam – jedním drátem, jednou větou a obrovskou představivostí. Morseův telegraf byl předchůdcem všeho, co dnes považujeme za samozřejmost. A možná právě proto se hodí tuhle událost připomenout. Protože i to, co dnes považujeme za běžné, jednou bylo zázrakem.

Zdroje:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *