.

Americká armáda zbrojí: Každý voják dostane dron jako spotřební zbraň

Zní to možná zvláštně, ale v americké armádě právě probíhá tichá revoluce. Pentagon totiž prohlásil malé drony za něco úplně jiného, než čím byly doposud: ne už za miniaturní letadla, ale za spotřební zbraně. A proč je to tak důležité? Protože to mění všechno – vývoj, nákup, výcvik i způsob boje.

Představte si, že každý voják má u sebe ruční granát. Teď si k tomu přidejte malý dron, který umí letět několik kilometrů a navést se přímo na cíl. Výsledek? „Chytrý granát“, který se dá nasadit odkudkoliv a proti komukoliv.

Přesně takto Pentagon začal uvažovat. Malé drony (ty do 25 kilogramů) se teď nebudou posuzovat jako letecká technika. Budou považovány za zbraně, které lze použít, spotřebovat a nahradit. Stejně jako náboje.

Voják si ho může i sám vytisknout

Možná to zní jako sci-fi, ale realita už je tady. Vojáci budou mít možnost si některé drony tisknout přímo v jednotkách – z osvědčených dílů, jejichž seznam (tzv. Blue List) bude dostupný napříč armádou. Konstrukce? Přizpůsobená terénu. Výzbroj? Na míru aktuálnímu úkolu. Taková flexibilita byla ještě nedávno nemyslitelná.

Další velký krok vpřed je autonomie. Nová generace dronů nebude závislá na člověku v každém kroku. Díky umělé inteligenci se budou chovat samostatně. A pokud jich poletí víc najednou? Vznikne roj – tedy skupina desítek nebo stovek strojů, které spolu komunikují a spolupracují.

Vojenské využití? Průzkum, útok, klamání nepřítele. Roj může přiletět ze všech směrů a útočit bez varování.

Výcvik se mění

S novými pravidly přichází i nový přístup k výcviku. Pentagon plánuje nové výcvikové oblasti – a nejen to. Drony se mají stát běžnou součástí každého výcviku. Nejen pro specialisty, ale pro každého vojáka.

Nově se počítá s tím, že každý člen jednotky bude moci ovládat malý dron. Tak, jako dřív házel granát, dnes spustí dron, který sám najde cíl.

Bezpečnost a jednoduchost

Aby to celé fungovalo, musí být systém jednoduchý a bezpečný. Proto se drony nebudou připojovat na běžné sítě. Budou fungovat ve vlastních, uzavřených okruzích – aby nehrozilo, že je někdo hackne nebo odposlechne.

A co modularita? Drony budou jako LEGO – vyměníte kameru za výbušninu, nebo místo kamery nasadíte rušičku. A máte úplně novou zbraň.

Z batohu rovnou do boje

Tichá revoluce je v plném proudu. Pentagon opouští tradiční pomalý vývoj a vsází na rychlost, jednoduchost a přizpůsobivost. Malé drony se stanou běžnou výbavou každé jednotky. A to může změnit úplně všechno – od boje v poušti až po konflikt v městské zástavbě.

Zdroje:

  • Masové nasazení dronů v americké armádě
    The War Zone, 10. července 2025
  • Ukrajinská armáda modernizuje letoun Su-25
    Kyiv Post, 8. července 2025
  • Prezidentský dekret o rozvoji amerických dronů
    The White House, 6. června 2025
  • Vývoj bezpilotních prostředků v ukrajinské armádě
    Kyiv Post, 10. února 2025
  • Vojenské insignie a označení
    Defense.gov
  • Seznam schválených komponent pro armádní drony
    DIU.mil

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *