.

Americký Bradley s ruským kanónem: Co se stane, když se potkají dva světy?

Na první pohled to zní jako šílený experiment: americký bojový stroj M2 Bradley ukořistěný Ruskem, přepracovaný a vybavený jejich vlastním kanónem. A přesto se to stalo.

Na sociálních sítích se objevily snímky vozidla, které místo originální výzbroje nese ruský 30mm kanón 2A72. Co za tím stojí? A co to vypovídá o současném boji na Ukrajině? Možná to zní jako technická maličkost, ale tento „hybrid“ přináší spoustu zajímavých otázek. Od dostupnosti munice přes taktické úvahy až po čistou propagandu.

Proč měnit kanón?

Původní výzbroj vozidla Bradley, tedy americký kanón M242 Bushmaster, není jen tak nějaký kulomet. Má přesnou střelbu, možnost volby mezi různými typy munice (včetně ochuzeného uranu) a nabízí solidní kadenci 200 ran za minutu. Ale v ruských rukou je tu problém – k Bushmasteru prostě není dostatek munice.

A právě tady přichází na scénu kanón 2A72. Rusové ho mají dost, munice je po ruce a hlavně – zvládne vyšší kadenci (až 330 ran za minutu). Navíc není nijak exotický. Najdete ho na BTR-82, BMP-2, nebo dokonce na bitevních vrtulnících. Takže pokud si chcete ukořistěné vozidlo přizpůsobit k dalšímu použití, dává to smysl.

Co tím sledují?

Tady to začíná být zajímavé. Možností je víc. Může jít o pokus, jak zjistit, jestli lze Bradley provozovat s ruskou výzbrojí – třeba pro testování. Může to být i čistě symbolické – ukázat, že „západní železo“ lze ohnout podle ruských pravidel. A nebo prostě šlo o snahu dostat funkční techniku zpět do boje, i kdyby jen na chvíli.

Ve videích ruského ministerstva obrany už byly vidět vozidla Bradley, které byly poškozené, opravené a vrácené do provozu. Jeden voják tam otevřeně přiznává, že má radši ruský 30mm kanón než americký Bushmaster. Proč? Protože na něj má munici a ví, jak s ním zacházet.

Hodnota versus použitelnost

Je pravda, že někteří vojáci si Bradley chválí – třeba za pancéřování, prostor pro výsadek nebo moderní elektroniku. Ale když není čím střílet, výhoda se rychle ztrácí. A tak se z kdysi obávané západní techniky může stát jen těžká krabice na kolech… pokud se nepředělá.

Zajímavé také je, že podobné přestavby nejsou u Rusů žádnou novinkou. Jeden tank Abrams byl kdysi vystaven s hlavní nainstalovanou vzhůru nohama. Zní to úsměvně, ale účel byl jasný – zaujmout a demonstrovat technickou převahu, byť jen na pohled.

Kolik jich Rusko vlastně má?

Spojené státy poskytly Ukrajině přes 300 vozidel Bradley. Podle sledování Oryx bylo zatím vizuálně potvrzeno, že Rusko ukořistilo nebo poškodilo nejméně 177 z nich. Některé byly zcela zničeny, jiné opuštěny, další znovu použitelné.

To, že se vůbec podaří některé stroje opravit a uvést do provozu, hodně vypovídá o jejich konstrukční odolnosti. Na druhou stranu – pokud se dají zprovoznit jen po výměně zbraně, není to úplně bez problémů.

Technika války dnes: Hranice mezi improvizací a strategií

Tenhle konkrétní Bradley s ruskou výzbrojí ukazuje, jak válka přepisuje zažité kategorie. Nejde jen o střet tanků nebo taktických jednotek, ale i o střet logistiky, technologií a symbolů. A někdy se do toho všeho připlete i kreativita techniků v polních dílnách.

Jde o začátek nové fáze využívání ukořistěné techniky? Těžko říct. Ale jako demonstrace možností i slabin moderního boje tenhle přestavěný Bradley rozhodně nezapadne. Naopak – zůstává jedním z těch momentů, kdy se vám chce říct: „Tak tohle bych nečekal.“

Zdroje:

  • Zajatý Bradley s ruskou výzbrojí
    The War Zone, 28. června 2025
  • Prohlášení šéfa Rostecu k západní technice
    Rostec, 10. června 2025
  • Ztráty ukrajinské techniky podle vizuální dokumentace
    Oryx
  • Technické specifikace kanónu M242 Bushmaster
    GlobalSecurity.org
  • Detailní profil ruského kanónu 2A72
    WeaponSystems.net

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *