Android má opět problémy s bezpečností: Telefony Google Pixel vyžadují okamžitou aktualizaci

Americká vláda nařídila zaměstnancům, aby kvůli záhadné bezpečnostní chybě okamžitě aktualizovali své telefony Google Pixel.

Společnost Google již vydala opravu kritické chyby, která údajně vychází z chyby v operačním systému Android, ale neuvedla žádné podrobnosti o tom, jak by mohla být zneužita.

„Android Pixel obsahuje blíže nespecifikovanou zranitelnost ve firmwaru, která umožňuje zvýšení oprávnění,“ uvádí se ve vládním varování. „Použijte zmírňující opatření podle pokynů výrobce nebo přestaňte produkt používat, pokud nejsou zmírňující opatření k dispozici.“

Jedná se o bezpečnostní chybu nultého dne, což znamená, že byla objevena a mohla být hackery využita ke kybernetickým útokům dříve, než byla zavedena jakákoli zmírňující opatření.

Zranitelnost, označovaná jako CVE-2024-32896, vystavuje majitele telefonů Pixel riziku zneužití, pokud svůj telefon neaktualizují na nejnovější verzi.

Operační systém GrapheneOS založený na Androidu upozornil, že bezpečnostní zranitelnost se netýká pouze telefonů Pixel, ačkoli ty dostaly aktualizaci jako první. Ostatní uživatelé systému Android obdrží aktualizaci pravděpodobně v srpnu.

Podle společnosti Google byl tento exploit již použit při cílených útocích, ačkoli nebyly uvedeny žádné podrobnosti o tom, kdo a jakým způsobem byl cílem útoku.

Bezpečnostní záplata firmwaru obsahuje také opravy dalších 49 zranitelností týkajících se hardwarových i softwarových komponent.

Telefony Google Pixel lze aktualizovat v nastavení zařízení, přičemž aktualizace softwaru obvykle trvá od několika minut do půl hodiny, v závislosti na tom, jak nový smartphone je.

„Doporučujeme všem zákazníkům, aby tyto aktualizace do svých zařízení nainstalovali,“ uvedla společnost Google ve svém aktualizačním bulletinu pro Pixel na červen 2024.

Americký Národní institut pro standardy a technologie uvedl, že státní zaměstnanci musí svá zařízení Google Pixel aktualizovat do 4. července, nebo musí přestat smartphony používat.

Zdroje článku:

Článek může obsahovat dodatečné informace od redakce.