Apple dal vývojářům více času aktualizovat zastaralé aplikace v App Store

Společnost Apple je hrdá na výběr kvalitních aplikací a digitálního obsahu ve svém obchodě App Store, což je zčásti způsobeno tím, že většinou ručně vybírá, co do obchodu patří a co ne.

Jakmile se dostanete přes počáteční kontrolu, která je spojena s uvedením nové aplikace do obchodu App Store, je vaše místo v něm v podstatě doživotně zajištěno. Nebo alespoň dokud nevydáte aktualizaci, která celý proces spustí znovu.

Tato realita se v nadcházejících měsících zásadně změní a zastaralé aplikace dostanou na frak. Po reakcích, které následovaly po prvním oznámení, dává Apple vývojářům trochu více času na vyřešení situace, ale ze svého tvrdého postoje neustupuje.

Na jedné straně existuje mnoho pádných důvodů, proč Apple ve svém obchodě nabízí pouze aktuální a pravidelně aktualizované aplikace. Kromě toho, že tento požadavek udržuje dojem živého a prosperujícího ekosystému, zajišťuje také správnou funkčnost aplikací v nejnovějších verzích systémů iOS a macOS.

App Store koneckonců slibuje skvělý uživatelský zážitek, což nezahrnuje jen soukromí a bezpečnost, ale zajišťuje také přístup k těm nejlepším aplikacím pro danou práci. Možnost objevovat aplikace, které využívají nejnovější funkce platformy, funguje pouze tehdy, pokud jsou všechny aplikace skutečně aktualizované.

Na druhou stranu, udržovat aplikace aktuální, i když ve skutečnosti není třeba je aktualizovat, může být pro vývojáře, zejména ty nezávislé, kteří se aplikacím věnují jen jako vedlejšák, spousta práce.

Každá aktualizace by aplikaci vystavila riziku, že bude díky reviznímu procesu společnosti Apple odstraněna, i kdyby se ve skutečném kódu změnilo jen velmi málo. Apple naštěstí objasňuje své nové zásady pro nakládání se zastaralými aplikacemi a dává vývojářům trochu více prostoru pro splnění těchto požadavků.

Nové zásady pro staré aplikace

Především platí, že společnost Apple považuje aplikaci za zastaralou pouze tehdy, pokud nebyla v posledních třech letech ani jednou aktualizována. To se týká zejména případů, kdy aplikace nebyla v průběhu 12 měsíců vůbec stažena nebo kdy byl počet jejích stažení extrémně nízký. Vývojáři s takto zastaralými aplikacemi obdrží e-mail s upozorněním, aby své aplikace aktualizovali, jinak budou z App Store odstraněny.

V předchozí verzi nové politiky App Store dával Apple vývojářům po obdržení tohoto e-mailu pouze 30 dní na aktualizaci jejich aplikací. To je pro nezávislé nebo samostatné vývojáře málo času na reakci, zejména pokud se jedná o rozsáhlou aplikaci. Naštěstí Apple tuto odkladnou lhůtu prodloužil na 90 dní, což snad bude dostatečný čas na to, aby mohli jednat.

Apple však vývojáře i uživatele ujišťuje, že aplikace vyřazené z App Store budou nadále fungovat na zařízeních, na kterých již byly nainstalovány. Vývojáři budou i nadále dostávat příjmy z nákupů v aplikacích, ale získat zpět přízeň Applu bude po vyřazení zřejmě vyžadovat mnohem více práce.

Zdroj: macworld.com