Apple jedná s OpenAI: Zřejmě se chystá iPhone s umělou inteligencí

Podle zpráv, kterých si všiml server The Verge, bývalý šéfdesignér Applu Jony Ive údajně jedná s OpenAI, což by mohlo vyústit ve zrod něčeho, co zdroje obeznámené s touto dohodou označují jako „iPhone umělé inteligence“.

Pokud se obě strany rozhodnou tento plán uskutečnit, bude to debut OpenAI ve spotřebitelských zařízeních. Zpráva deníku Financial Times uvádí, že Sam Altman z OpenAI využije při vývoji futuristického zařízení dovednosti Jonyho Ivea a jeho firmy LoveFrom.

Zdroje dále prozradily, že o tuto novou dohodu projevil zájem generální ředitel společnosti Softbank Masayoshi Son, který již přislíbil financování ve výši více než 1 miliardy dolarů. Za tuto částku však generální ředitel tlačí na to, aby obě strany zvážily Arm, jakmile tento nápad přejde do fáze vývoje a návrhu. Stojí za zmínku, že Son vlastní 90procentní podíl, což vysvětluje, proč je nakloněn Armu.

Jak zdůraznily zdroje obeznámené s plánem, Altman i Ive se u tohoto zařízení zaměří především na poskytování „přirozenějšího a intuitivnějšího uživatelského prostředí“. V minulosti Ive otevřeně vyjádřil své obavy z návykové povahy chytrých telefonů a z toho, jak by společnosti měly převzít kontrolu nad situací dříve, než se vymkne kontrole.

Pokud se tento nápad uskuteční a přejde do fáze vývoje, Ive pravděpodobně s Altmanovou pomocí zavede strategie, které tyto problémy zmírní. Ten prokázal významné pokroky díky svým investicím do společnosti Humane (startup vedený bývalými zaměstnanci Applu, který vyvíjí nositelná zařízení s umělou inteligencí). Společnost Humane doufá, že tato nositelná zařízení jednoho dne nahradí chytré telefony.

Podrobnosti týkající se dohody jsou zatím strohé, ale zdroje potvrdily, že jednání mezi oběma stranami jsou skutečně vážná.

Nová kapitola pro „uživatele iPhonů“

Na rozdíl od svých konkurentů, společností Samsung a Google, hraje Apple při uvádění nové řady iPhonů na jistotu. Nedávno oznámená řada iPhone 15 je sice působivá, ale připomíná řadu 14.

Je to docela osvěžující, i když ohledně vývoje „nového iPhonu“ nebylo vydáno žádné potvrzení, jen si představte, jak by mohla vypadat budoucnost. V posledních několika měsících jsme byli svědky toho, jak umělá inteligence dosáhla nových vrcholů a využila nových možností, o kterých si nikdo nemyslel, že by je bylo možné prozkoumat.

Zdroj: Financial Times, The Verge, redakce