Apple má nového robota na ničení iPhonů! Společnost zvyšuje využití recyklovaných materiálů

U iPhonů společnosti Apple možná dojde ke zlomu ve způsobu jejich výroby, neboť společnost hodlá ve svých telefonech používat mnohem více recyklovaného materiálu než kdykoli předtím.

V rámci nejnovější zprávy společnosti Apple o ekologických iniciativách představila společnost světu svého nejnovějšího recyklačního robota. Nový robot společnosti Apple připomínající skartovačku se jmenuje Taz a je vyroben tak, aby chytře rozřezával součásti iPhonu na části.

Taz byl navržen tak, aby odděloval kusy elektroniky takovým způsobem, aby pracovníci laboratoře Apple Material Recovery Lab, která se nachází v texaském Austinu, mohli snadno získat vzácné kovy obsažené uvnitř. Tyto kovy, jako je zlato, wolfram, kobalt a cín, jsou potřebné k výrobě logických desek, baterií a šasi všech zařízení Apple.

Toto je jen další z řady zpráv o opětovném využití starých výrobků společnosti Apple. Již od minulého měsíce se spekuluje, že několik modelů iPhone 14, které budou uvedeny na trh později v tomto roce, by mohlo využívat starší generaci čipové sady, čímž by se přerušila každoroční tradice společnosti Apple zvyšovat každý podzim výkon procesoru o několik řádů. Pokud je to pravda, mohlo by toto opatření zmírnit celosvětový nedostatek součástek a zároveň minimalizovat výrobní náklady na nové čipy, což je také v souladu s celkovou snahou společnosti Apple o snížení ekologické stopy a opětovné využití materiálů obecně.

Nový skartovací robot Taz není prvním plně automatizovaným robotem, kterého společnost Apple zkonstruovala za účelem opětovného využití staré elektroniky Apple. Ve skutečnosti je to třetí robot v řadě, který doplňuje Daisy, která vystřídala Liama. První z nich, který podle Applu údajně recykluje 200 iPhonů za hodinu, nyní dokáže rozebrat 23 různých druhů iPhonů na součástky. Liam byl odhalen v roce 2016 a Daisy byla představena v roce 2018.

Taz se od Daisy liší tím, že jeho mechanismy jsou navrženy speciálně k rozebírání některých částí iPhonu, které Daisy nedokázala zcela oddělit. Jeho skartovací technika umožňuje oddělit magnety od zvukových modulů a rozbíjí díly způsobem, který společnosti Apple umožňuje získávat vzácné kovy.

Pomocí Tazu bude Apple schopen rozšířit svůj proces využívání recyklovaných materiálů pro nové produkty. Například iPhone 13 i iPhone 13 Pro byly prvními produkty společnosti Apple, které používaly vlastní certifikované recyklované zlato. Produkty Apple uvedené na trh v roce 2021 obsahovaly ve své konstrukci také recyklovaný cín, kobalt a řadu certifikovaných recyklovaných vzácných prvků.

Společnost Apple také uvedla, že k demontáži Taptic Enginu, který se nachází v zařízeních iPhone a Apple Watch, používá třetího robota jménem Dave. Uvnitř každého Taptic Enginu se nachází určité množství vzácného wolframu a oceli, které se Apple rovněž snaží recyklovat a znovu použít v budoucích produktech.

Zdroj: apple.com