Apple představuje nové iPhony! Co o nich vědět a kolik budou stát?

Nejnovější řada iPhonů Apple se bude pyšnit lepšími fotoaparáty, rychlejšími procesory a delší výdrží baterie – to vše za stejné ceny jako loňské modely, a to navzdory inflačnímu tlaku, který vedl ke zdražení mnoha dalších předmětů denní potřeby.

Toto cenové rozhodnutí, které bylo zveřejněno ve středu během první osobní produktové akce společnosti Apple po třech letech, bylo mírným překvapením. Mnozí analytici předpovídali, že Apple požádá své věrné fanoušky, aby zaplatili až o 15 % více a pomohli tak kompenzovat rostoucí náklady na mnohé komponenty.

Humbuk kolem nových modelů iPhonu 14 společnosti Apple je součástí rituálu, který společnost po Svátku práce každoročně pořádá již více než deset let. Středeční akce se konala v areálu společnosti v kalifornském Cupertinu v divadle pojmenovaném po spoluzakladateli společnosti Stevu Jobsovi. Poté, co na pódium vyšel generální ředitel společnosti Apple Tim Cook, se většina akce skládala z předem nahrané videoprezentace, kterou společnost zdokonalila během předchozích akcí pořádaných během pandemie.

Již několik let se nové iPhony společnosti Apple vyznačují většinou postupným vylepšováním fotoaparátů a výdrže baterie a letošní modely nebyly výjimkou. Ceny standardního iPhonu 14 budou začínat na 799 dolarech (18 470 korun českých), luxusní iPhone 14 Pro Max bude stát od 1 099 dolarů (25 405 korun českých).

Mezi nejnovější vylepšení patří 48megapixelový fotoaparát v modelech Pro a Pro Max, který podle společnosti zajistí obzvláště ostré snímky. Verze iPhone 13 Pro a Pro Max mají 12megapixelové fotoaparáty. Letošní špičkové modely budou mít také vždy zapnuté displeje, které zůstanou rozsvícené, i když je zařízení uzamčeno, což je funkce, která je již dlouho dostupná v mnoha chytrých telefonech se softwarem Android společnosti Google.

Od listopadu budou všechny modely iPhone 14 schopny odesílat SOS zprávy prostřednictvím nové satelitní funkce – bezpečnostní opatření, které má uživatelům umožnit požádat o pomoc v odlehlých oblastech bez bezdrátového připojení. Všechny modely iPhone 14 budou také obsahovat snímač pohybu schopný detekovat vážné autonehody a automaticky se spojit se záchrannými službami. Vzhledem k tomu, že inflace se stále pohybuje na nejvyšší úrovni za posledních 40 let, spotřebitelé omezili své výdaje za mnoho diskrétních položek. To pravděpodobně přispívá k nedávnému poklesu prodeje chytrých telefonů, ačkoli iPhone si vede mnohem lépe než konkurenční zařízení se systémem Android.

Zhoršující se vyhlídky prodeje přiměly výzkumnou společnost International Data Corp. předpovědět celosvětový pokles dodávek chytrých telefonů v roce 2022 o 6,5 %, což je téměř dvojnásobek 3,5% poklesu, který odhadovala před několika měsíci. Navzdory tomuto předpokládanému poklesu prodejů se očekává, že průměrná cena nových chytrých telefonů skončí v letošním roce přibližně o 6 % vyšší než loni, odhaduje IDC.

Tím, že Apple udržuje ceny iPhonů na stejné úrovni, čelí potenciálnímu riziku podkopání svých zisků, pokud inflace zvýší jeho vlastní náklady. To je zásah, který si společnost může snadno dovolit, vzhledem k tomu, že v první polovině letošního roku dosáhla zisku 44 miliard dolarů. Společnost Apple by také mohla zvýšit své zisky, pokud se více zákazníků, kteří chtějí upgradovat svá mobilní zařízení, rozhodne pro špičkové modely Pro a Pro Max, které generují vyšší zisky než levnější modely.

Spotřebitelé již v letošním roce iPhony sháněli, přestože si Apple účtuje jedny z nejvyšších cen v oboru. Podle další výzkumné společnosti Canalys prodal Apple za první pololetí letošního roku odhadem 106 milionů iPhonů, což je o 8 % více než ve stejném období loňského roku. Analytik společnosti Forrester Thomas Husson ocenil novou řadu pro její rychlejší čipy, vylepšený design a „některé inovativní funkce“.

Hodinky Apple Watch Series 8 budou mezitím obsahovat nový teplotní senzor, který má ženám pomoci zpětně sledovat jejich ovulační cykly, a to kromě funkce detekce pádu, která rovněž debutuje na iPhonu 14. V hodinkách Apple Watch Series 8 bude k dispozici i nový teplotní senzor, který má ženám pomoci zpětně sledovat jejich ovulační cykly. Cena nejnovějších hodinek Apple Watch, které budou v obchodech k dispozici od 16. září, bude začínat na 399 dolarech (9 223 korun českých), tedy stejně jako u loňského modelu.

Ve snaze rozšířit atraktivitu nositelné technologie uvádí Apple na trh model Watch Ultra, který je navržen tak, aby byl odolnější a nabízel řadu speciálních funkcí přizpůsobených pro turisty, potápěče a další outdoorové nadšence. Hodinky Watch Ultra, které budou v obchodech k dostání 23. září, budou mít prémiovou cenu 799 dolarů (18 470 korun českých). Analytik společnosti CCI Insight Leo Gebbie předpověděl, že hodinky Ultra budou konkurovat stávajícím značkám sportovních hodinek, jako je Garmin, a některým luxusním švýcarským hodinářům, kteří své produkty prodávají s ohledem na extrémní sporty.

Společnost Apple rovněž představila novou generaci bezdrátových sluchátek AirPods Pro 2, která si rovněž zachovají zaváděcí cenu 249 USD (5 756 korun českých).

Zdroj: today.com