Apple se chce do roku 2025 zbavit čipů Qualcomm a Broadcom v iPhonech ve prospěch vlastních návrhů

Apple ve svých zařízeních používá komunikační čipy od společností Broadcom a Qualcomm a je jedním z největších zákazníků těchto společností – 20 %, resp. 22 %.

Podle serveru MacRumors však nyní společnost plánuje opustit čipy třetích stran a nahradit je čipy vlastní výroby, jako se to stalo například společnosti Intel, když přešla na procesory Apple Silicon ARM. Broadcom dodává společnosti Apple Wi-Fi a Bluetooth konektivitu. Qualcomm dodává iPhonu mobilní připojení. Apple je naopak hodlá do roku 2025 nahradit vlastními čipy.

Není to poprvé, co zasvěcenci hovoří o podobných plánech společnosti. Již dříve bylo oznámeno, že takové cíle existují pro letošní rok. Výrobní problémy však termíny posunuly. V současné době se společnost potýká s přehříváním a nedostatečnou energetickou účinností.

Je také třeba vzít v úvahu, že iPhone v současné době spolupracuje s více než 100 operátory ve 175 zemích světa, což v souladu s tím vyžaduje dlouhodobé testování. A Apple si nemůže dovolit udělat chybu u produktu, který tvoří více než polovinu zisku společnosti.

V roce 2018 již Apple stihl začít pracovat na vlastních modemech a otevřel za tímto účelem samostatnou kancelář v San Diegu (vedle sídla společnosti Qualcomm). V následujícím roce společnost koupila modemovou divizi společnosti Intel za 1 miliardu dolarů a vedla soudní spory se společností Qualcomm kvůli využívání patentů. V současné době se společnosti k této situaci nevyjadřují a ohledně budoucí spolupráce jsou velmi opatrné.

Zdroj: macrumors.com, redakce