Francie nedávno uvedla, že iPhone 12 překračuje povolenou úroveň záření. Společnost Apple však svůj výrobek obhajovala.
Společnost Apple tvrdí, že iPhone 12, který byl uveden na trh v roce 2020, získal od několika mezinárodních organizací certifikaci, že splňuje celosvětové normy pro radiaci. Společnost rovněž uvedla, že poskytla řadu laboratorních výsledků, a to jak od společnosti Apple, tak od zdrojů třetích stran.
Podle Světové zdravotnické organizace nebyly s používáním mobilních telefonů jednoznačně spojeny žádné nepříznivé zdravotní účinky. Odborníci z odvětví zdůrazňují, že neexistují žádné obavy o bezpečnost, protože regulační limity SAR jsou stanoveny hluboko pod úrovněmi, u nichž vědci objevili důkazy o škodlivosti.
Problém by mohla vyřešit aktualizace softwaru
Francouzský ministr pro digitální přechod a telekomunikace Jean-Noel Barrot navrhl, že obavy z radiace by mohla vyřešit aktualizace softwaru. Ministr dodal, že pokud Apple problém nevyřeší, je připraven nařídit stažení všech kusů iPhonu 12 z oběhu, přičemž zdůraznil, že toto pravidlo platí pro všechny, včetně digitálních gigantů.
„Pro uživatele ve Francii vydáme aktualizaci softwaru, která bude odpovídat protokolu používanému francouzskými regulačními orgány,“ uvedla společnost Apple.
Stojí za zmínku, že Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), která stanovuje celosvětové pokyny pro limity SAR, zařadila v roce 2011 radiofrekvenční elektromagnetická pole vznikající při používání mobilních telefonů do kategorie „pravděpodobně karcinogenní“. Tato klasifikace označuje omezené důkazy naznačující potenciální riziko vzniku rakoviny a má podpořit další výzkum.
Zdroj: Technology, ABC News, redakce