Bývalý inženýr společnosti Motorola uskutečnil před 50 lety první hovor mobilním telefonem

Martin Cooper, vynálezce telefonu Motorola DynaTAC, uskutečnil před 50 lety první mobilní telefonní hovor, konkrétně 3. dubna 1973.

Jak uvádí server Gizmodo, k této události došlo, když Martin Cooper procházel po Šesté avenue v New Yorku mezi 53. a 54. ulicí. Pomocí 2,5kilogramového prototypu zavolal Joelu Engelovi z Bellových laboratoří společnosti AT&T. Na rozdíl od dnešních mobilních telefonů umožňoval tento prototyp velikosti krabice od bot uživateli hovořit pouze 35 minut a jeho dobíjení trvalo 10 hodin.

Společnost Motorola poté strávila další desetiletí odstraňováním regulačních překážek a řešením technických problémů, než v roce 1983 zahájila komerční provoz. Sériový model Motorola DynaTAC (Dynamic Adaptive Total Area Coverage) 8000X byl vybaven displejem LED pro vytáčení nebo vyvolání jednoho z 30 telefonních čísel a jeho cena byla 3 995 dolarů (11 567 dolarů v roce 2023, což je přibližně 250 000 korun).

„Příliš mnoho inženýrů je zahleděno do toho, čemu říkají technologie, a zapomínají na to, že smyslem technologie je zlepšit lidem život. Lidé na to zapomínají a já jim to musím neustále připomínat. Snažíme se zlepšit lidskou zkušenost. O tom je technologie,“ řekl Cooper v rozhovoru pro CNN.

Zdroj: gizmodo.com, redakce