.

Český dron překvapil Ukrajinu: Bez signálu, bez operátora, bez slitování

Co dělat, když na bojišti přestane fungovat GPS? Když protivník začne masivně rušit veškerý signál a snaha řídit dron končí u blikající obrazovky? Většina dronů ztratí orientaci. Ale český MTS ne. Ten si totiž poradí i s tím, co jiné stroje srazí k zemi.

Dron MTS od společnosti LPP Holding ukázal světu na veletrhu IDET 2025 v Brně, že Česká republika má co říct i v oblasti vysoce specializované vojenské technologie. Tento stroj, respektive celá jeho rodina tří verzí – MTS-5E, MTS-25C a MTS-40C – přináší řešení, které doslova obchází problém. Jak? Nepotřebuje signál.

Mise bez operátora: Dron ví, kam letět i kudy se vrátit

Už při plánování mise se všechno nastaví – cíl, trasa, výzbroj. Operátor zadá údaje do 3D rozhraní řídicí stanice, a pak? Pak už je to na dronu. Vzlétne, vyhodnocuje situaci, manévruje, vyhýbá se hrozbám a cíl zasáhne s přesností, která je překvapivá. To vše bez GPS, bez spojení. Čistá autonomie poháněná umělou inteligencí.

Zní to jako sci-fi? Možná. Ale stovky těchto strojů už podle všeho létají nad Ukrajinou. A zpětná vazba od tamních operátorů je víc než pozitivní. Říkají, že dron funguje i v nejtvrdších podmínkách – tam, kde ostatní selhávají.

Různé verze pro různé úkoly

Navíc si každý operátor může vybrat verzi, která mu nejvíc vyhovuje. Potřebujete malý, tichý průzkumník? MTS-5E. Chcete stroj na delší mise s větší náloží? Sáhněte po MTS-25C nebo rovnou MTS-40C, které má dolet až 650 km a unese až 12 kg výzbroje. A co bojové hlavice? K dispozici jsou tři typy: proti pěchotě, proti obrněncům, nebo termobarické pro devastaci opevněných pozic.

MTS tak není jen novinkou v nabídce vojenské techniky. Je to změna přístupu. V době, kdy rušení signálu může znamenat rozdíl mezi úspěchem a zničením mise, nabízí tento český dron alternativu, která funguje. Bez signálu, bez paniky. A možná právě tímhle přístupem se mění samotná povaha války.

Budoucnost je bezdrátová – a chytrá

Dokážeme si představit, co přijde dál? Autonomní roje dronů? Umělá inteligence, která rozhoduje, co je cíl a co překážka? Možná. Ale už dnes víme, že cesta k těmto možnostem začíná technologiemi, jako je MTS. A to je teprve začátek.

Zdroje:

  • Odolnost dronu MTS vůči elektronickému rušení
    Army Recognition, 30. května 2025
  • Dron bez signálu a vysílání, testovaný na IDET
    BVV.cz, 26. května 2025
  • AI navigace českých dronů připomíná Skynet
    Expats.cz, 18. května 2025
  • Ukrajinské testy: český dron odolný ruskému rušení
    Euromaidan Press, 15. května 2025

Jazyková korektura byla provedena pomocí AI.

9 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  1. Tak doufám že tuto technologii nebude mít ještě dlouho nepřítel, ale až ji bude mít, tak to bude apokalypsa.
    Hodně štěstí Ukrajino.

  2. Nechápu,proč se s tím musíme honem chlubit celému světu když to vyrábíme pro Ukrajince.Jen tím nepřímo pomáháme Putinovi.To jsme celí my,Vychvalovat se.

  3. No tak hurá.Je třeba jich vyrobit tisíce,miliony.A nezapomeňte je opatřit nápisy -Vaše smrt naše radost! Skvělé opravdu skvělý pocit.Vyrobit něco tak úžasného,co poslouží lidem a dobré věci.

  4. Kdyby tak dokázal člověk zdokonalovat užitečné technologie, jako vražedné, bylo by na světě báječně.

  5. Na to máme české mozky.Z našich peněz se platí takové nesmysli.Na to peníze jsou.Narod který podporuje zlo ,se se zlou potáže 👍