V nové studii stanovili odborníci z Čínské vědecké a technické univerzity nový rekord v hustotě ukládání dat. Podařilo se jim zakódovat informace do diamantů a dosáhnout 1,85 terabajtu na krychlový centimetr.
Pevné disky pro podniky mohou vydržet až deset let. Disky Blu-ray, které mají podobnou hustotu úložiště, vydrží déle. Společnost USTC uvádí, že pomocí její technologie kódování dat do diamantů lze dosáhnout větší hustoty i mnohem vyšší trvanlivosti.
Výzkum zdůrazňuje, že tento objev nabízí výrazné zlepšení doby zápisu (pouhých 200 femtosekund) a řídí se heslem, že „diamant je věčný“, neboť nabízí miliony let údajně bezúdržbového ukládání dat. Autoři uvádí, že nové médium by mohlo chránit data až 100 let, i kdyby byla uchovávána při teplotě 200 °C.
Vědci po diamantech jako po paměťových zařízeních pokukují již delší dobu. Výzkumníci z City College of New York v roce 2016 tvrdili, že jsou první skupinou, která prokázala životaschopnost použití diamantu jako platformy pro „superhusté“ paměťové úložiště.

Využili k tomu defekty nebo „díry“ v diamantech, které shromažďují dusík – tzv. dusíková vakantní centra. Jedná se o místa, kde atom dusíku nahrazuje atom uhlíku vedle volného místa.
Tato vakantní centra mohou vykazovat fluorescenční vlastnosti, které jsou stabilní a mohou ukládat data, pokud jsou ovlivněna laserem. Dále není nutná žádná údržba ani zdroj energie. I když se jim nepodařilo dosáhnout významné hustoty, tito výzkumníci byli schopni poskytnout důkaz konceptu, na kterém čínští výzkumníci stavěli.
Tým USTC pracoval s diamanty dlouhými jen několik milimetrů, ale počítá s tím, že se jejich techniky budou rozšiřovat. Tým byl schopen vytvořit v diamantech vícenásobné vakance řízením energetické úrovně laseru při odstraňování atomů uhlíku.
Pomocí vysokorychlostní fluorescenční zobrazovací kamery se jim podařilo zakódovat první časosběrné fotografické dílo na světě (snímek Eadwearda Muybridge Galloping Horses z roku 1878) pomocí 3D stohování. Každý snímek zabíral v diamantu prostor přibližně 90 × 70 čtverečních mikrometrů.
Zapojte se do diskuze a sdílejte s námi svůj názor v komentářích!
Zdroje:
Článek obsahuje malé množství textu vytvořené s využitím AI.