Co to byl projekt WinPad? Systém, který předběhl svou dobu

Počátky vývoje Windows Mobile (též označovaný jako Windows CE) se datují do roku 1992. Hlavním cílem bylo vyvinout mobilní zařízení s operačním systémem Windows. Myšlenkou bylo upravit zdrojový kód platformy Windows 16 do nové x86 platformy. Projekt WinPad však předběhl ve vývoji svou dobu.

Počítalo se s podporou moderních technologií jako např. rozpoznávání písma. Standardní hardware té doby nebyl dostatečně výkonný. Takto náročné technologie vyžadují 32 – bitové procesory, které nebyly ještě standardem pro komerční použití. Stejným problémem bylo i malé množství paměti u vyvíjených kapesních počítačů.

Po diskusi s partnery, kteří se podíleli na vývoji projektu WinPad, se Microsoft rozhodl od něj odstoupit. Definitivně byl projekt WinPad uzavřen roku 1994.

Projekt Pulsar

Souběžně existoval projekt Pulsar, jehož myšlenkou bylo vytvoření multifunkčního zařízení, které by bylo dostatečně levné pro sériovou výrobu s jednoduchou obsluhou a ovládáním pouze několika tlačítky pro využití různých praktických funkcí. Zmíněná vize se zdála společnosti Microsoft jako pravděpodobně správný směr budoucího vývoje.

Od myšlenky praktické realizaci byla však ještě dlouhá cesta. Předpokládalo se, že o takové zařízení by mohl být na trhu zájem a že vize podoby budoucího zařízení je ta správná. Předpoklady pro sériovou výrobu byly podpořeny úspěchy firem Apple a Psion s jejich nabídkou mobilních zařízení.

Na počátku 90. let však ještě trh a zákazníci nebyli připraveni na příchod nového typu zařízení. Bylo nezbytné počkat s uvedením moderních technologií na trh. Týmy vědců z projektu WinPad a Pulsar byly sloučeny do jednoho a tím vznikl projekt Pegasus.

Projekt Pegasus

Po sloučení projektů WinPad a Pulsar začal nový vývojový tým práci na zcela novém systému založeném na 32 bitové technologii. Roku 1995 započaly testy na operačním systému Windows Pegasus, který byl použit na zcela nové řadě mobilních zařízení.

Pro mobilní zařízení, která měla být určena pro nový operační systém, byly stanoveny poměrně přísné specifikace pro použitý hardware. Několika výrobcům hardware byly poslány parametry, jak má nové mobilní zařízení vypadat. Rozměry 18x10x2,5 cm, napájení na dvě AA baterie, váha menší než 500g, QWERTY klávesnice, dotykový LCD display se 480×240 pixely, stylus pro použití místo myši na dotykové obrazovce, minimálně 4 MB paměti ROM a 2 MB paměti RAM, infračervený port, slot pro PCMCIA karty, RS-232 sériový port, výstup pro audio a architekturu procesoru založenou na MIPS 3000 nebo MIPS 4000.

Zařízení pro Pegasus mělo být víceúčelové, pracující na 32-bit procesorové technologii a operační systém měl obsahovat kódování Unicode kvůli použitelnosti v různých jazykových variantách. Několik měsíců po založení projektu Pegasus začaly konzultace s výrobci hardware a OS byl nazván Windows CE 1.0

Zajímá tě toto téma? Pokračuj zde: Historie Windows CE a Windows Mobile (1995 – 2006)