Díky novému vynálezu by z displeje mohla „vyjíždět“ fyzická tlačítka

Skupina Future Interfaces Group (FIG) Carnegie Mellon University vyvinula inovativní haptiku plochých panelů, jak uvádí server Engadget.

Tato novinka by mohla přinést virtuální tlačítka vystupující z obrazovky pomocí zabudovaných elektroosmotických pump (EEOP). Tyto pumpy, řízené i napájené přímo přiloženým napětím, mají tloušťku 1,5 mm a umožňují kompletní sestavení pod 5 mm.

Když jsou tyto systémy EEOP spojeny s malým zásobníkem kapaliny pod nimi, jsou schopny přemístit celý objem kapaliny za 1 sekundu a vytvořit tlak +/-50 kPa. To stačí k vytvoření virtuálních tlačítek, která vydrží typické interakční síly dotykové obrazovky, ať už se jedná o klávesnici nebo jen malé tlačítko.

„V reálném světě je dotyk velmi důležitý, ale v digitálním světě je zanedbáván. Chceme vytvořit něco, díky čemu se dotyk stane realitou pro lidi, kteří komunikují s obrazovkami, a tato práce je krokem tímto směrem,“ řekl J. Edward Colgate, univerzitní profesor designu Allen and Johnnie Breed na Northwestern McCormick School of Engineering.

Zdroj: engadget.com, redakce