Fanoušek systému Palm OS vyvinul port pro jeho použití ve Windows. Chystá se i verze pro Linux

Palm OS je operační systém určený pro kapesní počítače, jehož vývoj byl ukončen v roce 2005. Uživatel pmig96, fanoušek zařízení běžících na tomto systému, vyvinul port Pumpkin OS pracující na platformě Windows. Tato verze vyžaduje 64bitový systém Windows běžící na architektuře x86.

Pumpkin OS je pokusem o obnovení prostředí PalmOS nad moderním operačním systémem. Ve zkratce se jedná o kolekci knihoven poskytujících základní funkce potřebné pro PalmOS. Základem je PalmOS SDK 5r3 a jeho API bylo implementováno pomocí těchto knihoven. Navíc byly implementovány některé funkce, které v PalmOS nejsou, například podpora multithreadingu.

Tato ranná verze vychází zatím jen s několika základními aplikacemi – MemoPad, MineHunt a Vexed. MineHunt je standardní 68K aplikace ve formátu PRC, která se používala na prvních zařízeních Palm. Vexed je freeware třetí strany, který je také klasickou 68K utilitou. Pokud se je pokusíte spustit na skutečném zařízení nebo standardním emulátoru (například POSE), budou ve většině případů normálně fungovat. MemoPad je jiný příběh. Byl zkompilován ze zdrojového kódu pro nativní architekturu x86. Ačkoli je to zřejmě také normální PRC soubor, bude fungovat pouze na Pumpkin OS.

V tom se Pumpkin liší od emulátorů – dokáže spouštět nativní aplikace nativní rychlostí. „Pokud máte k dispozici zdrojový kód aplikace pro Palm OS, budete jej moci s minimálními úpravami zkompilovat i pro Pumpkin OS,“ vysvětluje pmig96. „Koneckonců, není potřeba dodávat obraz ROM systému Palm OS jako u běžných emulátorů. Pumpkin OS je reimplementací Palm OS, avšak bez použití zdrojového kódu PalmOS.“

V systému Pumpkin OS bude možné spouštět také binární aplikace vytvořené speciálně pro PalmOS 5, tj. aplikace využívající tzv. ARMlet (tzn. zjednodušeně výkonové schopnosti ARM procesorů naplno). Tato první verze však tuto funkci nenabízí. Spuštění ARMlet aplikací v této verzi povede k nepředvídatelnému chování.

Možnost instalovat nové aplikace je v současné době také omezená. Účelem této ranné verze není nabídnout plnohodnotný operační systém, ale ukázat některé základní funkce. Pokud si chcete Pumpkin OS vyzkoušet, můžete si jej stáhnout na GitHubu.

Pumpkin OS bude také plně podporovat Linux, ale jeho uživatelé si budou muset počkat na některou z budoucích verzí, než si jej budou moci vyzkoušet.

Zdroj: pmig96.wordpress.com