Google má eso v rukávu: Systém Android 14 může poskytovat pokrytí kdykoli a kdekoli

Pokud jde o satelitní připojení, je Google nejméně rok pozadu za Applem, ale mohl by ho v podstatě ze dne na den dohnat.

Jednou z hlavních novinek loňského iPhonu 14 byla podpora satelitního připojení, která umožňuje posílat zprávy z míst, která nejsou pokryta signálem mobilní sítě. Vzhledem k tomu, že Apple svou službu vyvíjí sám, má však vážná omezení. Zaprvé, funkce společnosti Apple umožňuje odesílat pouze nouzové zprávy. Za druhé funguje pouze ve 14 zemích světa.

Uživatelé Huawei Mate 50 Pro musí počítat s podobnými (nebo ještě většími) omezeními, protože v jeho případě satelitní připojení funguje pouze v Číně. Android se satelitním připojením po celém světě?

Vývojář Neïl Rahmouni našel v kódu aplikace News odkazy na službu Garmin Response. Vypadá to tedy, že Google spolupracuje na zajištění podpory satelitního připojení se společností Garmin.

Satelitní služba Garmin dosud vyžadovala použití specializovaného zařízení této značky. Díky spolupráci obou gigantů je však možné, že brzy bude stačit jakýkoli chytrý telefon vybavený kompatibilním čipem. Ty pravděpodobně v následujících měsících zaplaví trh.

Garmin se na různých místech svých internetových stránek chlubí, že jeho platforma je aktivní ve více než 140, více než 150 nebo více než 200 zemích světa. Lze tedy předpokládat, že nejvyšší číslo je aktuální. Garmin Response navíc umožňuje kontakt nejen se záchrannými službami, ale také (na základě předplatného) s kýmkoli.

Hiroshi Lockheimer, viceprezident společnosti Google zodpovědný mimo jiné za vývoj systému Android, již v září 2022 oznámil, že satelitní telefonování bude nativně podporováno systémem Android 14.

V souvislosti s aplikací Garmin Reponse se hovoří o neoficiálním úniku, takže v tuto chvíli není jasné, zda satelitní připojení bude fungovat na všech kompatibilních smartphonech, nebo pouze na těch z řady Google Pixel. Otázkou jsou také případné náklady – Apple uvádí, že jeho služba bude po dobu 24 měsíců zdarma.

Zdroj: XDA Developers, Benzinga, redakce