Historie kávy: Odkud pochází káva a jak se připravuje v kávovaru?

Původ kávy pramení z Etiopie, odkud pochází divoký kávovník. Jak si připravit lahodný šálek v teple domova? Jedině pomocí pravidelně servisovaného kávovaru!

Historie kávy

Kdy přesně se káva začala pěstovat je poměrně obtížné zjistit. Počátek jejího pěstování poukazuje na rok 575 do Jemenu. V arabském městě Mokka vzniklo centrum pro obchod s kávou, které mělo velký význam až do 15. století. V roce 1616 Holanďané dovezli rostlinu do botanické zahrady v Amsterdamu a odtud byla předána Ludvíku XIV. do Jardin des Plantes, hlavní botanické zahrady Francie. O 110 let později rostlinku tajně převezl francouzský námořník Gabriel Mathieu de Clieu na ostrov Martinik a odtud se dostala do celé latinské Ameriky.

Produkce kávy

Produkce kávy postupně rostla. Zatímco v roce 1720 to bylo pouhých 90 tun kávy, o 50 let později už to bylo 320 tun a o dalších 50 let se produkce vyšplhala na 90 000 tun. S komerčním pěstováním kávy přišli Arabové a ti se také postarali o popularizaci kávového moku.

Význam kaváren

Kavárny se staly oblíbeným místem básníků, obchodníků, intelektuálů a politiků. I dnes je kavárna místem, kde se scházíme s obchodními partnery, přáteli i rodinou. Patříte mezi milovníky kávy? Dopřejte si svůj oblíbený šálek voňavého espressa nebo cappuccina v teple domova.

Jak si připravit kávu doma jako z kavárny?

Pro přípravu dobré kávy je nutné využívat čistý kávovar. Zvláště modely po záruce mohou být zaneseny vodním kamenem a kávovou sedlinou. To se promítá do chuti i vůně kávy. U pozáručních modelů doporučujeme každé 1 – 2 roky zajistit odborný servis v naší provozovně ve Zbůchu u Plzně. Provádíme servis kávovarů DeLonghi a opravy kávovarů Philips.

Kávovar zdarma napojíme na diagnostiku. Při zjištění závad vás budeme obratem informovat i s cenovou nabídkou na opravu. Záleží na vás, zda kávovar opravíme, nebo vám jej v původním stavu vrátíme zpět. Servis provádíme zpravidla do 3 pracovních dnů.

Pravidelný pozáruční servis zahrnuje kompletní údržbu, chemické čištění, odvápnění difuzoru a celkovou dezinfekci přístroje. Dále seřídíme mlecí mechanismus, vyměníme těsnění a provedeme závěrečnou tlakovou zkoušku. Jedině pravidelně servisovaným kávovarem si doma připravíte lahodnou kávu jako z kavárny.