Přihlásit přes Seznam
Historie Palm OS: Systém, který změnil svět kapesních počítačů
Palm OS byl jeden z nejúspěšnějších operačních systémů pro kapesní počítače. Byl to uzavřený, rychlý, minimalistický systém bez podpory multitaskingu a text se do přístroje zadával prostřednictvím systému Graffiti, což bylo rozpoznávání rukopisu psaného na dotykovou plošku, nebo volitelně prostřednictvím virtuální klávesnice.
Verze 1.0
Systém Palm OS ve verzi 1.0 se poprvé se objevil v zařízeních Pilot 1000 a Pilot 5000 v březnu roku 1996. Tato verze obsahovala klasické PIM aplikace – adresář, diář, poznámky, úkoly, kalkulačka a součástí byl také bezpečnostní nástroj, který umožňoval skrytí soukromých dat. Palm OS 1.0 nerozlišuje mezi RAM a datovým úložištěm. Aplikace se instalují přímo do paměti RAM a odtud se i spouštějí. Operační systém podporuje černobílé displeje s rozlišením 160×160. Systém podporuje synchronizaci dat s jiným počítačem pomocí technologie HotSync přes sériové rozhraní. Nejnovější opravy chyb vyšly ve verzi 1.0.7.
Launched in 1996, the Palm Pilot 1000 solidified handheld computing, paving way for BlackBerry & today’s smartphone.#WayBackWednesday pic.twitter.com/fx1Qyph4BC
— InnovationVillage (@innovationville) November 1, 2017
Verze 2.0
Palm OS 2.0 byl představen 10. března 1997 v zařízeních PalmPilot Personal a PalmPilot Professional. Tato verze přidává podporu sítě TCP/IP, síťový HotSync a podporu podsvícení displeje. Byly přidány dvě nové aplikace – Mail a Expense a byly vylepšeny standardní PIM aplikace. Nejnovější opravy chyb vyšly ve verzi 2.0.5.
1997 PalmPilot personal digital assistant. Ran on 2 AA batteries. Resolution: 160×160. Cost $399 in US w 1MB upgrade pic.twitter.com/SR0FPukWgP
— c0nc0rdance (@c0nc0rdance) September 15, 2016
Verze 3.0
Třetí verze Palm OS vyšla 9. března 1998 při uvedení nového Palm III. Tato verze přidává podporu pro infračervené rozhraní IrDA, vylepšenou podporu písma a také byly aktualizované PIM aplikace a launcher aplikací. Verze 3.0 také vyřešila nedokonalosti ve správě paměti (verze 1.0 a 2.0 měly paměť organizovanou v 64K blocích) – zejména zmizel problém s fragmentací. Jelikož spolu s verzí 3.0 přišla flash EEPROM paměť, tak již bylo možné aktualizovat operační systém.
#ONSALE #EBAY PALM III CONNECTED ORGANIZER 3COM PDA OS 3.0 2MB STORAGE W/SOFTWARE #Palm https://t.co/EUtPv9gy4c pic.twitter.com/FJJMYIroz8
— COMPUSELLUSAA-LLC (@COMPUSELLUSAA) December 31, 2015
Verze 3.1
Tato verze přidává jen pár nových funkcí, jako je např. podpora síťového HotSync a také proběhlo pár kosmetických úprav, změn se dočkalo zejména zobrazování písem. Verze 3.1 byla představena v zařízeních Palm IIIx a Palm V. Nejnovější opravy chyb vyšly ve verzi 3.1.1.
Palm IIIx 3Com PDA
— PhoneKeepers (@MobileKeepers) April 6, 2020
Released in 1999
The Palm IIIx with an enhanced and easier to read LCD, 4 MB RAM and 16 MHz Motorola DragonBall EZ CPU.#palmtop #palm #pda #3com #motorola #retrotech #vintage #collector #mobilekeepers #phonekeepers pic.twitter.com/YZTi7QuYfo
Verze 3.2
Palm OS 3.2 přidává podporu Web Clipping, což je rané webové řešení specifické pro platformu Palm, která spočívá v oddělení formy od obsahu a z klasického webu ořezává nadbytečné informace a grafiku a na malý displej PDA zobrazí jen to nejdůležitější. Dále byla přidána podpora bezdrátových zařízení, GPS a vylepšené API pro infračervenou komunikaci. Tato verze OS byla představena v zařízení Palm VII.
I found my old Palm VII, which still works! This thing was awesome when it came out, with built in wireless through Palm[.]Net. #palm #computinghistory pic.twitter.com/zR8ICEFMuL
— Mike Gualtieri (@mlgualtieri) February 10, 2019
Verze 3.3
Tato verze byla první volně stažitelnou aktualizací a nově umožňovala zobrazit 16 odstínů šedi (do verze 3.2 podporoval Palm OS pouze 4 odstíny). Dále podporovala vyšší rychlost HotSync a umožnila synchronizaci přes infračervené rozhraní. Verze 3.3 vyšla v zařízení Palm Vx.
update: I got a bundle of Palm stuff for around £10 that included some cradles/chargers, so I was able to get the Palm Vx working (which is very nice)!!! pic.twitter.com/PNmZwWwvxO
— alex tuckey (@alexandertuckey) September 1, 2021
Verze 3.5
Palm OS 3.5 je první verzí, která obsahuje nativní podporu 8bitových barev. Přidává také funkce, které zjednodušují ovládání, jako je kontextová lišta ikon nebo jednodušší zobrazení menu. Rozšíření správy paměti (verze 3.5 opustila limit 96KB na jednu aplikaci, nový limit se začal stanovovat podle celkového množství paměti v zařízení). Aplikace diář je rozšířena o zobrazení agendy. Tato verze byla poprvé představena se zařízením Palm IIIc. Nejnovější opravy chyb vyšly ve verzi 3.5.3.
Throwback to 2001ish – doing some clearing out and found my old Palm IIIc. Still works but I doubt I’ll find anything to sync it to… pic.twitter.com/R6aGzpckRN
— Julian Ellacott ?? (@JulianEllacott) August 5, 2019
Verze 4.0
Palm OS 4.0 vyšel 19. března 2001 s novou řadou Palm m500. Tato verze přidává rozhraní pro přístup k externímu systému souborů (například SD karty). To byla zásadní změna, protože v předchozích verzích se aplikace instalovaly přímo do paměti RAM a odtud se i spouštěly. Nyní je potřeba načíst kód aplikace a data do paměti RAM, podobně jako u stolního počítače. Je představen nový univerzální konektor s podporou USB. Předchozí volitelná sada Mobile Internet Kit je nyní součástí operačního systému. Podpora telefonních zařízení (začaly se objevovat mobilní telefony používající Palm OS – Kyocera SmartPhone, Handspring VisorPhone). Verze 4.0 přidává notifikace s několika možnostmi, jak upoutat pozornost uživatele, včetně zvuku, blikání LED nebo vibrací. Podporovány jsou 16bitové barevné obrazovky a různá časová pásma. Tato verze má také vylepšené zabezpečení a uživatelské rozhraní.
I currently #amreading "Homeland" by Cory @doctorow, on a Palm m500. Because it just feels right somehow. pic.twitter.com/osWiDaCqsa
— James Lock (@wirdnird) June 27, 2018
Verze 4.1
Tato verze pouze opravovala chyby. Byla představena při uvedení modelu Palm i705. Pozdější drobná aktualizace OS na verzi 4.1.2 obsahuje backport Graffiti 2 z Palm OS 5.2.
Verze 4.2
Palm OS 4.2 Simplified Chinese Edition je zaměřen zejména na čínský trh a měl plnou podporu zjednodušené čínštiny, byl vydán společně s Palm OS 5.3. S touto verzí nebylo dosud vyrobeno žádné zařízení.
Verze 5 (Garnet)
Palm OS 5 (neoznačoval se jako 5.0) byl představen dceřinou společností PalmSource v červnu roku 2002 a poprvé se objevil v přístroji Palm Tungsten T. Jedná se o první verzi podporující zařízení ARM a nahradila jádro Kadak AMX68000 vlastním jádrem MCK, který napsal interně Palm. Aplikace napsané pro předchozí verze OS používají starší sadu instrukcí DragonBall 68K a jsou podporovány díky emulátoru Palm Application Compatibility Environment (PACE) v Garnetu. I přes emulaci v PACE běží aplikace obvykle rychleji na zařízeních ARM než na hardwaru předchozí generace. Nový software může využívat výhod procesorů ARM s malými jednotkami kódu ARM, označovanými jako ARMlet.
Díky výkonnějšímu hardwarovému základu má Palm OS 5 podstatně vylepšené multimediální funkce. Podporovány jsou obrazovky s vysokým rozlišením 320×320. Byl přidán Bluetooth a IEEE 802.11b Wi-Fi. Podporována jsou zabezpečená síťová připojení přes SSL. OS lze přizpůsobit různými barevnými schématy. Pro Palm OS 5 vyvinul a licencoval PalmSource webový prohlížeč s názvem PalmSource Web Browser na základě prohlížeče ACCESS NetFront 3.0.
The first Palm OS 5.0 based devices Palm Tungsten T and Sony Clie NX70v. 2003 #palmpilot #palmarchive #palm #palmos #pda #palmpda #recomserv #palmtungsten #palmtt #retrodevices #retrocomputers #sonyclie #sonyclié #sonyclienx70 #clie #clienx70 #palmtungstent pic.twitter.com/5mGWL1TWS8
— Recomserv (@Recomservices) October 13, 2021
Verze 5.2
Tato verze především opravuje chyby. Poprvé se objevila v březnu 2003 v zařízení Samsung SGH-i500. Přidala podporu pro rozlišení 480×320 a představila nový vstupní systém pro psaní rukou s názvem Graffiti 2, který je založen na systému Jot od firmy CIC, který si PalmSource licencoval. Nejnovější opravy chyb vyšly ve verzi 5.2.8.
Verze 5.3 Simplified Chinese Edition
Palm OS 5.3 vyšel v září 2003, byla přidána plná podpora zjednodušené čínštiny, dále podpora rozlišení QVGA a standardní API pro virtuální graffiti s názvem Dynamic Input Area. Tato verze byla jako první nasazena na kapesních počítačích Lenovo P100 a P300.
Palm OS Garnet (5.4)
V této verzi byly přidány aktualizované knihovny Bluetooth a podpora pro více rozlišení obrazovky od 160×160 do 480×320. Poprvé se objevil v přístroji Treo 650 v listopadu 2004. Tato verze se začala označovat jako Garnet, aby se odlišila od Palm OS Cobalt 6.0. Nejnovější opravy chyb vyšly ve verzi 5.4.9.
The new one #Palm Treo 650 in 2021 🙂#palmarchive @ArchivePalmOS @PalmInfocenter @PalmOSFreeware @PalmPowered @PalmStammtischB #palmtreo650 pic.twitter.com/QW0VElyT4E
— Recomserv (@Recomservices) March 27, 2021
Garnet OS 5.5
Garnet OS 5.5 upustil od přezdívky Palm a od roku 2007 je aktuální verzí vyvinutou společností ACCESS. Tato verze je vyhrazena pro použití uvnitř virtuálního počítače Garnet VM.
Garnet VM
Garnet VM byl oznámen a vydán společností ACCESS v listopadu roku 2007 jako základní součást platformy Access Linux Platform a jako emulátor umožňuje internetovým tabletům od Nokie spouštět aplikace napsané pro operační systém Garnet. V červnu 2010 ACCESS vydal Garnet VM ve verzi 6 (Garnet VM Beta 6 1.05b).
Palm OS Cobalt
Palm OS Cobalt (6.0) byl určeným nástupcem systému Palm OS 5. Byl představen 10. února 2004, ale jeho vývoj byl v roce 2005 zastaven.
Palm OS Cobalt byl založen na novém jádru s multitaskingem a ochranou paměti, obsahoval moderní multimediální a grafické rozhraní (odvozené od BeOS), nové bezpečnostní funkce a formáty souborů PIM byly upraveny tak, aby lépe spolupracovaly s Microsoft Outlook.
Palm OS 6 Cobalt měl být po všech stránkách vylepšeným nástupcem přechodné verze Palm OS 5 Garnet. Bohužel se nikdy žádné PDA nebo smartphone s Cobaltem nikdy neprodával a tak nemáme šanci posoudit, zda byl opravdu pro komerční nasazení nepřipraven nebo se jen společnosti Palm v tu chvíli přechod na nový OS nehodil. Společnost Oswin v roce 2005 připravovala dva smartphony s Palm OS Cobalt a původní datum uvedení na trh byl konec roku 2005. Minimálně jeden z modelů se dostal až do stádia produkčních vzorků.
Palm OS Cobalt 6.1
Tato verze navazuje na operační systém Palm OS Cobalt (6.0). Inovace spočívá v podpoře protokolů GSM, GPRS a MUX, vylepšuje spolupráci s SDIO příslušenstvím a podporuje Bluetooth (1.2) a Wi-Fi. Nechybí podpora psaní jednou rukou, podpora čínských znaků a pětisměrná navigace. Změn doznalo také uživatelské prostředí s podporou rozlišení QVGA, HVGA a VGA v normálním a landscape módu.