.

Hypersonická střela Blackbeard: USA ukázaly světu nový způsob, jak vyhrát válku

Není to žádné sci-fi. Americká armáda opravdu testuje novou hypersonickou střelu, která má být nejen rychlá a přesná, ale hlavně levná.

Jmenuje se Blackbeard a její vývoj má na starosti malý startup jménem Castelion. Možná jste o něm ještě neslyšeli – založili ho bývalí inženýři SpaceX. A právě tato kombinace může přinést něco výjimečného.

Blackbeard má totiž nabídnout téměř stejné schopnosti jako připravovaná armádní střela PrSM Increment 4, ale za mnohem nižší cenu. Bavíme se o dosahu okolo 800 kilometrů a rychlosti nad Mach 5 – což už je hranice hypersonického letu.

A přestože nedosáhne takových extrémů jako větší projekty typu Dark Eagle, může být mnohem použitelnější. Proč? Protože bude dostupná ve větším množství, rychleji vyrobitelná a navíc kompatibilní se systémy, které armáda už má.

Rychlejší vývoj, méně byrokracie

V návrhu rozpočtu na rok 2026 se objevuje částka 25 milionů dolarů právě na vývoj této střely. Ačkoliv je zapsaná ve stejné kapitole jako jiné hypersonické programy, Blackbeard si jde svou cestou. Cílem je pružný vývoj, rychlé testování a minimální byrokracie. Namísto letitého ladění a miliardových investic se tu sází na chytré prototypování a efektivní výrobní procesy.

A teď přijde něco, co by mohlo změnit pravidla hry. Střela má být odpalovatelná nejen z klasických vozidel HIMARS, ale také z bezosádkových platforem, které se teď testují. Představte si kombinaci rychlé a přesné střely s vozidlem, které se může dostat blíž k frontě bez ohrožení posádky. Tohle může být přesně ten typ technologie, který armády hledají – flexibilní, bezpečný a účinný.

Testovací kusy i ostré prototypy

Magazín The War Zone upozornil, že firma Castelion už zveřejnila fotografie některých testovacích střel. Ty připomínají klasické balistické rakety a jejich zadní části jsou podobné těm ze střel SM-2, které používá americké námořnictvo. Jenže jak sama firma vysvětlila 1. července 2025, nejde o finální podobu zbraně. Jsou to jen testovací kusy pro ověřování technologií – levné, rychle vyrobené a přesně v duchu projektu.

V první fázi má dojít k testu letecké verze střely, která bude upravena pro pozemní odpal. Střela se zasune do standardního kontejneru MFOM a odpálí z HIMARSu. Pokud test dopadne dobře, vznikne deset funkčních prototypů a nový odpalovací systém. A co když se to nepovede? I s tím se počítá – projekt má jasně definované fáze a „únikovou cestu“, pokud by technologie nebyla připravena.

Nový přístup k vývoji zbraní

Hodně zajímavé je i to, kolik by mohla střela stát. Pro srovnání – současná verze střely PrSM stojí 1,6 milionu dolarů za kus, ta pokročilejší verze s dvojitým naváděním dokonce přes 5 milionů. Blackbeard má nabídnout podobné schopnosti za zlomek ceny. A právě to z ní dělá kandidáta na masovou výrobu.

Aby toho nebylo málo, Blackbeard je také součástí větší změny v přístupu americké armády. Ta se snaží oslovovat netradiční dodavatele, zkracovat vývojové cykly a snížit rizika pomocí pevných smluv a fázového testování. Pokud projekt uspěje, může se stát vzorem pro další zbrojní programy. A nejen v USA.

Na závěr jednoduchá otázka: Může relativně malá a levná střela změnit to, jak se vede moderní válka? Jestli Blackbeard splní sliby, odpověď zní – rozhodně ano.

Zdroje:

2 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  1. USA hlavně ukazují jak pomoci Ukrajině prohrát válku. Stále se snaží ukazovat svaly, jak mají nejsofistikovanější zbraně. Ovšem sebesofistikovanější zbraň ve skladu je k ničemu, pokud nepomáhá likvidovat ruského agresora.