iPhone 15 Pro se přehřívá. Může za to lehčí titanová konstrukce?

Společnost Apple hojně hovořila o titanové konstrukci iPhonu 15 Pro, která je nejen lehčí, ale také odolnější vůči povětrnostním vlivům.

Společnost také zmiňuje, že podpůrná konstrukce šasi, která je vyrobena z hliníku, pomáhá s rozptylem tepla. Zdá se však, že v procesu zdokonalování hardwarové architektury se řízení teploty dostalo do pozadí, což je patrné z desítek zpráv na sociálních sítích o přehřívání iPhonu 15 Pro. Někteří uživatelé uvádějí, že se telefon přehřívá po použití fotoaparátu, zatímco jiní tvrdí, že se telefon výrazně zahřívá při nabíjení.

Analytik společnosti TFI Securities a zdroj informací o dodavatelském řetězci společnosti Apple, Ming-Chi Kuo, v poznámce pro investory tvrdí, že příčinou přehřívání jsou „spíše kompromisy v konstrukci tepelného systému za účelem dosažení nižší hmotnosti“. Ústupky, které Apple učinil, jsou menší tepelná rozptylová vrstva a titanový rám, který údajně není účinný při řízení tepla.

Podle společnosti Industrial Metal Service je titan pevnější než nerezová ocel (materiál, který byl zvolen u dvojice iPhonů 14 Pro) ale špatně odvádí teplo, což může způsobit jeho nahromadění v kovu. Titan je však v průmyslovém měřítku upřednostňován pro výrobu tepelných výměníků díky své vysoké tepelné vodivosti, která je téměř dvakrát vyšší než u nerezové oceli.

Co se dá dělat?

Kuo vylučuje, že by příčinou problémů s přehříváním byl nový křemík A17 Pro založený na 3nm technologii. Pokud však historie něco naznačuje, může být ve hře ještě několik dalších faktorů. Telefony s Androidem (zejména vlajkové lodě poháněné procesory nové generace) často vykazovaly problémy se zahříváním v prvních dnech po uvedení na trh.

Známým příkladem jsou telefony Samsung a Google. Aktualizace softwaru však často problémy s přehříváním vyřeší optimalizací hardwarových prostředků pomocí chytrých úprav na straně softwaru. Uživatelé si těchto změn nemusí vždy všimnout. Applu není tento problém cizí a dokonce má k dispozici článek s doporučeními.

Zajímavé je, že Kuo poznamenává, že problém může vyřešit aktualizace softwaru, ale pouze do určité míry. „Zlepšení může být omezené, pokud Apple nesníží výkon procesoru,“ dodává. Jedním z největších lákadel iPhonu 15 Pro je nový čip uvnitř, který přináší také rychlejší grafický procesor a údajně nativně zvládne hry konzolové úrovně.

Pokud máte v rukou přehřívající se iPhone 15 Pro, ujistěte se, že na něm běží nejnovější sestavení systému iOS. Dále vypněte všechny nepoužívané funkce připojení, jako je Wi-Fi, Bluetooth a přístup k poloze. Pokud je telefon připojen k elektrické síti, vyjměte na chvíli nabíjecí konektor a také sundejte kryt, aby telefon mohl trochu vychladnout.

Zdroj: Medium, Industrial Metal Service, Slash Gear, redakce