iPhone z roku 1998, o kterém jste pravděpodobně nevěděli, že existuje

V roce 2007 vyvolal Steve Jobs, spoluzakladatel společnosti Apple, revoluci v odvětví mobilních počítačů, když oznámil, že v jednom zařízení bude kombinovat iPod s dotykovým ovládáním, mobilní telefon a internetovou komunikaci. Téměř deset let předtím, než Jobs svým přesvědčivým projevem o „třech věcech“ uchvátil svět, se však ve společnosti InfoGear zrodila radikální myšlenka telefonu nazvaného také iPhone, který by uživatelům pomohl procházet elektronickou poštu a připojit se k primitivní verzi internetu.

iPhone od InfoGear se zrodil v laboratoři společnosti National Semiconductor jako skunkworks projekt, píše Brian McCullough v pořadu Internet History Podcast. Společnost poskytla finanční prostředky inženýrům Chaimu Bendelacovi, Reuvenu Markovi a Yuvalu Shaharovi, aby pracovali na prototypu produktu, který by mohl fungovat jako telefon i jako zařízení pro prohlížení internetu. Jejich první primitivní prototyp používal 8bitový procesor podobný těm, které se nacházejí ve faxech, a kombinoval jej s obrazovkou, aby nabídl základní prohlížení webových stránek.

Projekt Mercury jako budoucnost komunikace

Projekt nazvaný „Project Mercury“ byl představen investorovi rizikového kapitálu Robertu Ackermanovi, který později vysvětlil, že mu netrvalo dlouho, než si uvědomil, že se dívá na zařízení budoucnosti.

Ackerman byl tímto projektem nadšený a později musel přesvědčit Gilberta Amelia, tehdejšího prezidenta společnosti National Semiconductor, aby tři inženýry propustil a projekt Mercury prodal. Z této projektové skupiny se později stala samostatná společnost InfoGear Technology Corporation.

Shodou okolností byl Amelio v té době také členem představenstva společnosti Apple a později se stal generálním ředitelem společnosti Apple, kde koupil společnost NeXT Computers Steva Jobse a přivedl Jobse zpět do Applu jako konzultanta (viz. Wikipedia). Jobs brzy poté přesvědčil představenstvo, aby Amelia odvolalo, a sám se stal generálním ředitelem.

iPhone jako „informační telefon“

Projekt Mercury získal v počátcích svého vývoje název iPhone, který vycházel z módního pojmenování technologií z počátků éry „internetové horečky“ a byl používán pro označení telefonu „na steroidech“. Ackerman během rozhovoru poznamenal, že „iPhone“ vychází z myšlenky „internetového telefonu“ nebo „informačního telefonu“.

Ackerman chtěl, aby se InfoGear iPhone používal stejně snadno jako bankomat, aby mu rozumněli třeba i senioři. Jeho důraz na jednoduchý a intuitivní design vedl k najmutí firmy Frog Design, která se zabývá průmyslovým designem a která již dříve navrhla několik počítačů Mac. Původní model iPhonu byl vybaven 7palcovým černobílým dotykovým LCD displejem a plně výsuvnou klávesnicí. Protože samotný LCD displej stál 80 dolarů (zhruba 1700 korun), byl první produkt společnosti InfoGear uveden na trh za cenu 499 dolarů (přibližně 11 000 korun) s příplatkem 20 dolarů (asi 500 korun) za používání internetu.

Díky řadě funkcí se InfoGear iPhone stal duchovním předchůdcem moderního chytrého telefonu. Model měl kapacitní dotykové ovládání, které usnadňovalo používání pro první uživatele. iPhone například automaticky zvýraznil telefonní číslo na webové stránce a umožnil uživatelům vytočit jej pouhým stisknutím nad ním.

Raný příklad cloud computingu

I po technické stránce se iPhone InfoGear podobal svému jmenovci od společnosti Apple, přístroji, který si vysloužil uznání miliard uživatelů včetně bývalého prezidenta Baracka Obamy. InfoGear iPhone byl také primárně určen ke třem činnostem – telefonování, prohlížení a vyřizování e-mailů a snadnému prohlížení webových stránek. Grafické rozhraní telefonu InfoGear iPhone mělo velké ikony pro přepínání mezi jednotlivými funkcemi. Navzdory těmto prvkům společnost trvala na tom, že telefon není náhradou běžného počítače, ale spíše zařízením, které s ním může koexistovat.

Vzhledem k tomu, že komerční verze přístroje byla vybavena pouze jedním megabajtem paměti RAM a poháněl ji 16bitový procesor, prováděla společnost InfoGear značnou část zpracování na svém serveru, což lze velmi dobře považovat za železnou éru cloud computingu. Vedle těchto funkcí dokázal přístroj zobrazovat základní mapy, poskytovat informace o filmových nabídkách a dokonce nabízet obsah časopisů jako People, Time, Money a Sports Illustrated.

Společnost Cisco žaluje Apple kvůli iPhonu

Ackerman a společnost chtěli vyvinout lepší zařízení budoucnosti s barevnou obrazovkou, funkcemi pro videokonference a hlasová volání přes internetový protokol (VoIP). InfoGear iPhone 2 sice postrádal tato monumentální vylepšení, ale byl vybaven lepší klávesnicí a samostatnou telefonní linkou, aby připojení k internetu nebylo přerušováno. V každém případě předběhl svou dobu. Proto si řada InfoGear, přestože se jí za dobu její existence prodalo přes sto tisíc kusů, nenašla cestu do domácností neznalých spotřebitelů.

Navzdory tomu, že InfoGear iPhone nedokázal oslovit široké spotřebitelské publikum, společnost Cisco jej krátce udržovala při životě. S odkazem na potenciální příležitosti v oblasti spotřebitelů koupila společnost Cisco v březnu 2000 společnost InfoGear za 300 milionů dolarů. Poté, co v následujících letech koupila také společnost Linksys vyrábějící směrovače a výrobce videokamer Flip, uvedla společnost Cisco na trh VoIP telefony pod značkou Linksys, včetně mobilního telefonu iPhone z roku 2006.

V následujícím roce společnost Apple oznámila iPhone, a to způsobilo, že ji společnost Cisco zažalovala. Žaloba byla nakonec urovnána po „klasické vyjednávací taktice Steva Jobse“, napsal Adam Lashinsky ve své knize Inside Apple (via Cult of Mac). Je více než náhoda, že software společnosti Cisco pro iPhone se jmenoval IOS, což je zkratka pro Internet Operating System. Apple v roce 2010 přejmenoval svůj vlastní software pro telefony na „iOS“, ačkoli si společnost před veřejným oznámením chránila své ochranné známky.

Společnost InfoGear vyrobila také iPad!

Mimochodem, původní tvůrce iPhonu, společnost InfoGear, navrhla také produkt s názvem iPad. Ačkoli se iPad nikdy nedostal na trh jako komerční produkt, byl vytvořen tak, aby uspokojil v podstatě stejnou poptávku po velkém osobním digitálním asistentovi s dotykovým displejem, podporou stylusu, rolovací klávesnicí a bezdrátovým připojením. Ještě lepší je, že Ackerman sdílel několik obrázků prototypu zveřejněných na serveru Internet History Podcast.

Jen si představte svět, ve kterém by Gilbert Amelio nevrátil Steva Jobse do představenstva Applu, a my bychom možná nikdy nepoznali iPhone představující luxus naplněný až po okraj funkcemi.

Zdroj: internethistorypodcast.com