Jak instalovat aplikace ve Windows Mobile

Pokud si chcete nainstalovat do svého zařízení nové hry nebo programy, je důležité si nejprve uvědomit, že existují dva typy instalačních souborů pro Windows Mobile:

  • soubory .EXE, které musíte spustit a nainstalovat z počítače se systémem Windows
  • soubory .CAB, které musíte zkopírovat do vašeho zařízení nebo na paměťovou kartu a nainstalovat je přímo z Windows Mobile
Instalace z počítače s WindowsInstalace z Windows Mobile
Instalace z počítače s Windows

Většina softwaru pro Windows Mobile se do vašeho zařízení instaluje prostřednictvím synchronizačního nástroje ActiveSync nainstalovaného ve vašem počítači se systémem Windows. Stáhněte si software, který chcete nainstalovat do svého kapesního počítače, např. na plochu.

Spusťte instalační soubor, ten zkopíruje potřebné soubory do počítače, potom se spojí s vaším zařízením a nainstaluje aplikaci do vašeho interního úložiště, případně na paměťovou kartu.

Pokud máte zařízení se systémem Windows Mobile 5 nebo 6/6.1, zobrazí se na obrazovce vyskakovací okno pro potvrzení instalace. Klepněte na „Ano“. Pokud používáte paměťovou kartu, zobrazí se také druhá obrazovka, která vám umožní zvolit místo instalace, buď do interní paměti nebo na paměťovou kartu. Vyberte si a klepněte na OK.

Program je nyní nainstalován. U některých programů může být vyžadován soft reset. Chcete-li spustit program, otevřete nabídku Start a klepněte na Programy.

Instalace z Windows Mobile

Některé programy pro Windows Mobile vyžadují, aby byly instalovány přímo z kapesního počítače, mnohdy je to i pohodlnější. Tyto instalační balíčky mají obvykle příponu .CAB. Prvním krokem je přesunutí staženého instalačního souboru .CAB do zařízení s Windows Mobile. Nejprve synchronizujte PDA s počítačem a po synchronizaci vyberte funkci Prozkoumat na hlavní obrazovce aplikace ActiveSync. Funkce Prozkoumat umožňuje procházet interní úložiště zařízení, jako byste procházeli pevný disk počítače v Průzkumníku Windows. Jakmile je otevřené okno Průzkumníka, zkopírujte soubor .CAB do zařízení. Druhou možností je zkopírovat soubor na paměťovou kartu např. pomocí čtečky karet.

Vytáhněte zařízení z kolébky nebo jej odpojte od synchronizačního kabelu. Na kapesním počítači se systémem Windows Mobile přejděte do Průzkumníka souborů ve složce Programy v nabídce Start.

Najděte zkopírovaný .CAB soubor a spusťte jej. Program se nainstaluje se na váš kapesní počítač a přidá se do nabídky Start nebo do složky Programy.

Hotovo, program je nainstalovaný. Pozor! Instalační soubor se obvykle po instalaci automaticky smaže z paměti, proto pokud jej chcete zachovat, mějte raději uloženou jeho kopii.