Jaké chyby měl systém Palm OS a proč začala klesat jeho popularita

Palm OS je operační systém pro kapesní počítače, který byl na vrcholu popularity od roku 1998 do první poloviny roku 2000. Je velmi jednoduchý a nenáročný na prostředky, šetrně spotřebovává energii z baterie a je navržen pro použití v kapesních počítačích. V letech 2004-2005 však zařízení s Palm OS ustoupila zařízením s Windows Mobile.

Stalo se tak z různých důvodů, zčásti kvůli chybám managementu a zčásti kvůli zvláštnostem samotného operačního systému. V roce 2004 Palm OS sáhodlouze řešil zpětnou kompatibilitu, což mu bránilo ve vývoji a posunu vpřed.

Například chybějící ochrana paměti stála za to. Chyba v aplikaci mohla vést k zamrznutí nebo pádu celého systému, jako v dobách Windows 9x nebo Mac OS 9. Nebo implementace souborového systému, kdy se soubory ukládaly jako záznamy v databázi a velikost jednoho záznamu nesměla překročit 64 kilobajtů. V roce 1996 to bylo pravděpodobně dobré řešení, ale takový systém ukládání dat nebyl přizpůsoben pro velké multimediální soubory a paměťové karty, které se objevily později.

Také nelze přehlédnout změnu architektury v Palm OS 5.0 z Motoroly 68k na ARM. Tehdy byl kvůli kompatibilitě se staršími aplikacemi do operačního systému přidán binární překladač, který za běhu překódovával instrukce z M68k do ARM. I s takovou vrstvou fungovaly staré aplikace na nových procesorech podobně, jako na nativním 68K. Systémová volání Palm OS byla totiž prováděna nativně na ARM a ztráta výkonu z překládání byla kompenzována několikanásobným zvýšením frekvence nových procesorů ve srovnání s Motorolou Dragonball. Skutečným problémem ovšem bylo to, že vývojáři nedostali nástroje pro tvorbu nativních aplikací pro ARM. Kód pro Palm OS 5 byl stále kompilován pro 68k a i standardní aplikace pracovaly přes vrstvu překladače.

Nicméně i přes mnohé nedostatky má Palm OS stále své silné stránky. Jedná se o jednoduchý, nízkoúrovňový systém, který potřebuje ke svému běhu jen malé množství prostředků. Lidé si tento systém oblíbili právě pro jednoduchost a mnohým stačily základní aplikace. Čtečky, přehrávače, diáře a plánovače, hry – to vše existuje pro Palm OS v hojném počtu. Aplikace pro tento operační systém snadno najdete i dnes.

Proto i po tolika letech přežila komunita příznivců tohoto systému, která aktualizuje weby s aplikacemi, udržuje vlastní subreddit a nadále používá přistroje Palm.

Zdroj: sudonull.com