Je načase, aby telefony s Androidem začaly natáčet kvalitní videa. iPhone má výrazný náskok

Chcete telefonem pořizovat ty nejlepší možné fotografie? Výběr chytrého telefonu je obtížnější než kdy jindy.

V roce 2024 je na výběr celá řada telefonů s vynikajícím fotoaparátem, včetně Xiaomi 14 Ultra, Samsung Galaxy S24 Ultra, Google Pixel 8 Pro, Honor Magic 6 Pro a iPhone 15 Pro Max.

Jak vidíte, většina z nich jsou telefony se systémem Android. Nejnovější modely iPhone jsou na tom sice výborně, ale telefony se systémem Android se v některých oblastech mohou vyrovnat Applu. Jinak je tomu však v případě videa.

Android vs. iPhone: Jak si vedou ve fotografování a videu?

Řada iPhone 15 má výrazný náskok, pokud jde o kvalitu i konzistenci, a telefony iPhone 14 z roku 2022 za nimi příliš nezaostávají. Nejlepší současné vlajkové lodě se systémem Android jim nemohou ani zdaleka konkurovat.

Stručně řečeno, pokud je pro vás video hlavní prioritou, pořiďte si iPhone. Není divu, že většina tvůrců obsahu na platformách jako TikTok nebo Instagram nepoužívá telefon Samsung ani Google.

Zkušenosti s telefony se systémem Android

Přesvědčil jsem se o tom na vlastní kůži, když jsem nedávno používal Honor Magic 6 Pro na hudebním festivalu. Pořídil několik vynikajících fotografií a osobně se mi líbilo i video, které se mi podařilo zachytit, ale na záběrech byly nepopiratelné nedostatky.

Přesnost barev a expozice byly nejednou mírně rozhozené, zatímco fotoaparát často nevěděl, na co zaostřit. Tyto problémy se dají snadno omluvit při osobním použití, ale znamená to, že se na něj prostě nemůžete spolehnout při ničem serióznějším.

Zkušenosti s každým testovaným telefonem se systémem Android nebyly stejné, ačkoli všechny měly v nějaké podobě problémy s kvalitou videa. Záběry nejsou špatné, jen je to velký krok dolů oproti fotografiím, takže se nehodí pro většinu profesionálních situací.

Nepomáhá ani to, že optická stabilizace obrazu (OIS), která je přítomna alespoň na jednom objektivu prakticky všech telefonů střední třídy a vlajkových lodí s Androidem, je na tom s plynulostí videa o poznání hůře než iPhone.

To bohužel platí jak pro přední, tak pro zadní fotoaparát, přičemž ten první je důležitý zejména pro videohovory a obsah na sociálních sítích. Pokud chcete na videu vypadat co nejlépe, iPhone je stále tou nejlepší volbou.

Přetrvávající náskok iPhonu ve videu

Je těžké pochopit, proč tento rozdíl stále existuje. Telefony se systémem Android mají jeden z nejpokročilejších hardwarových fotoaparátů, zatímco kvalita fotografií dokazuje, že většina společností se v oblasti softwarového zpracování trefuje do černého.

Vysvětluji si to pouze tím, že kvalita videa je pro Apple prioritou, které se žádný výrobce telefonů s Androidem nehodlá vyrovnat. iPhone má pověst zařízení, které používají filmaři a vloggeři, takže Apple samozřejmě musí tento trh uspokojit.

To se odráží i v marketingu, kdy se společnosti vyrábějící telefony se systémem Android soustředí především na propagaci kvality a všestrannosti telefonu pro fotografie, přičemž o videu se často jen letmo zmíní.

Budoucnost kvality videa v telefonech

Pro někoho, kdo pravidelně střídá telefony se systémem Android, ale iPhone používá jen zřídka, je tento pokles kvality videa velmi frustrující. S trochou štěstí pomůže rostoucí vliv umělé inteligence v chytrých telefonech telefonům se systémem Android tento náskok snížit, ale také by mohl umožnit společnosti Apple zvýšit svůj náskok.

Do té doby by se však každý, kdo pořizuje telefon pro svou matku milující video, měl řídit radou generálního ředitele společnosti Apple Tima Cooka a „koupit mámě iPhone“.

Zdroj: Tech Advisor, CNET, redakce