Je systém Windows CE stále podporován i v roce 2023?

Systémy Windows CE dominují trhu s mobilitou již několik desetiletí. Na tento operační systém spoléhají společnosti z různých odvětví, aby zlepšily svůj provoz. V poslední době však společnost Microsoft přestala pro tento systém vyvíjet další aktualizace, jak uvádí server Conker.

Windows Embedded Compact (dříve známý jako Windows CE) je operační systém reálného času vyvinutý společností Microsoft pro malá zařízení s omezenými zdroji, jako jsou kapesní počítače, průmyslové řídicí jednotky a vestavné systémy.

Jedná se o modulární operační systém založený na komponentách, který je navržen tak, aby byl přizpůsobitelný a umožňoval vývojářům vytvářet řešení na míru pro konkrétní hardwarové konfigurace a případy použití.

Windows Embedded Compact nabízí řadu funkcí, včetně malých rozměrů, podpory různých architektur procesorů, možností práce v reálném čase a řady možností připojení. Obsahuje také vývojové nástroje a rozhraní API, které zjednodušují tvorbu vlastních aplikací a služeb.

Foto: Jakub Hlavica / DoDlane.cz

Podle vývojářů Microsoft Windows zaniknou všechny platformy, které podporují Windows CE. V důsledku toho došlo v roce 2018 k ukončení životnosti systému Windows CE 6.0 a 14. ledna 2020 k ukončení životnosti systému Windows Mobile 6.5. To znamená, že společnosti, které stále používají systém Windows CE, se budou muset vypořádat s koncem bezpečnostních aktualizací a záplat.

Systém Windows CE

Windows CE je základní operační systém vyvinutý společností Microsoft, který je určen pro minimalistická zařízení, jako jsou chytré telefony, kapesní počítače a další vestavěné systémy. První verze, Windows CE 1.0, byla vydána v roce 1996.

Společnost Microsoft poskytuje licence na systém Windows CE výrobcům hardwaru, kteří pak mohou vyvíjet zařízení, jež splňují minimální hardwarové specifikace potřebné pro provoz operačního systému.

Vývojáři mohou používat nástroje Windows Phone Developer Tools a sadu pro vývoj softwaru Windows CE Software Development Kit k vytváření aplikací pro systém Windows CE, které lze spustit v zařízeních. Systém Windows CE umožňuje vývojářům vytvářet vlastní uživatelská rozhraní a přizpůsobovat uživatelské prostředí svým potřebám.

Konec životnosti Windows CE

Stav End-of-Life znamená, že mobilní zařízení již nebude dostávat aktualizace zabezpečení a softwarové záplaty. Neznamená to, že zařízení přestane fungovat, ale pouze to, že uživatelé budou muset používat starší software, aby mohli pokračovat v provozu. Společnosti, které budou nadále používat starší operační systémy, budou zranitelné vůči chybám a bezbranné vůči virům.

Zdroj: weareconker.com, redakce