Klasický vyzváněcí tón Nokia pochází ze skladby Grand Vals španělského hudebníka Francisca Tarregy

Pamatujete si klasický vyzváněcí tón Nokia? Pokud ano, možná vám bude znít povědomě Grand Vals španělského hudebníka Francisca Tarregy.

Tuto hudební skladbu složil tento klasický kytarista v roce 1902 a od 90. let 20. století je spojována s finskou společností. Grand Vals je oficiálně prvním identifikovatelným hudebním vyzváněním v mobilním telefonu a společnost Nokia vybrala úryvek z něj jako výchozí vyzváněcí tón.

Skladba je napsána v tónině A dur a původně byla dodávána jako monofonní, ale nakonec byla nahrazena polyfonní a audio verzí. Tato melodie se poprvé objevila v telefonu Nokia 2110, který byl uveden na trh v roce 1994, pod názvem vyzvánění „Type 7“. To znamená, že byla pouze jedním ze standardních vyzváněcích tónů.

Ti, kdo vlastnili některý z pozdějších přístrojů Nokia, vědí, že melodie byla několikrát aktualizována, přičemž první polyfonní MIDI verzi vytvořil skladatel Ian Livingstone. Tuto verzi bylo možné nalézt v exkluzivních jihokorejských přístrojích Nokia 8877 a Nokia 8887, které byly představeny v roce 2001.

Nokia 9500 Communicator z roku 2004 byla prvním přístrojem, který používal skutečnou nahrávku klavírní verze, zatímco kytarovou verzi lze slyšet v modelu Nokia N78 z roku 2008.

Zdroj: Wikipedia, Quartz, redakce