.

Levná smrtící kombinace: A-10 Warthog se dočkal zbraně nové generace

Říká se mu „Warthog“. Starý dobrý A-10 Thunderbolt II. Letoun, který byl stvořen pro jednu věc – likvidaci tanků a ochranu pozemních sil. Ale co když teď dostal do vínku úplně novou schopnost? A co když právě tuhle schopnost už nestihne nikdy naplno využít?

Americká armáda totiž v tichosti přiznala, že A-10 může odteď využívat rakety APKWS II i k boji proti vzdušným cílům. A že se nejedná o planou teorii, potvrzuje i oficiální rozpočtový dokument pro rok 2026. V něm je černé na bílém uvedeno, že upravená verze těchto raket – konkrétně s takzvaným FALCO softwarem – je kompatibilní s A-10, F-16 a F-15E.

Co to znamená? Že Warthog, známý spíš jako „pomalý dělník nebe“, se najednou může proměnit v obávaného lovce dronů. A to za zlomek ceny klasických raket vzduch-vzduch.

Pomalejší, ale o to vytrvalejší

A-10 samozřejmě není žádný stíhací přeborník. Nemá radar, neletí nadzvukovou rychlostí, a rozhodně neprovede ostrý manévr jako F-22. Ale má jiné přednosti – výdrž ve vzduchu, nízkou letovou výšku, vysokou stabilitu a hlavně možnost nést obrovské množství munice.

Právě tahle kombinace z něj dělá ideálního kandidáta na obranu proti pomalu letícím, ale vysoce nebezpečným dronům. Jako jsou třeba íránské Šáhidy. A pokud bude A-10 dostávat cíle přes datalink z jiných platforem? Pak už nebude potřebovat ani vlastní radar. Ano, zní to skoro jako z manuálu chytrého improvizátora.

Problém je v tom, že A-10 má svůj osud už prakticky zpečetěný. Americké letectvo plánuje jeho definitivní vyřazení do konce fiskálního roku 2026. To znamená, že pokud se nestane zázrak, A-10 se se svou novou schopností už do boje nevydá. Tedy alespoň ne pod americkou vlajkou. Ale co když ne v Americe? Co třeba na Ukrajině?

Ukrajina nebo Jordánsko? Naděje žije

Ukrajinská armáda aktuálně bojuje s drony prakticky čímkoliv, co je schopné vzlétnout. Od moderních stíhaček až po letité školní stroje. A-10 by tu mohl být ideálním doplňkem – levný, odolný, a hlavně připravený.

Jeho schopnost ničit drony by nejen odlehčila dražším letounům, ale i zvýšila šanci na přežití civilní infrastruktury. A pak je tu Jordánsko. Taky čelí přeletům íránských dronů. Tak proč ne tam?

A co dál?

Do budoucna to vypadá ještě zajímavěji. Firma BAE Systems totiž pracuje na vylepšení APKWS raket – přidává jim infračervené senzory a umožní jim „zapomenout“ na laserový paprsek. Tedy jednou zaměřit a odpálit. A dál už se raketa postará sama.

Tohle vylepšení by mohlo zásadně zvýšit efektivitu i jednočlenných misí. Už žádné dvojice – jen jeden pilot, jedno letadlo a víc cílů. A-10 by pro takové mise byl jako dělaný. Jenže jestli se toho dočká, to zůstává otázkou.

Zdroje:

  • Schopnost A-10 sestřelovat drony pomocí laserem naváděných raket
    The War Zone, 1. července 2025
  • Plánované vyřazení flotily A-10 do konce fiskálního roku 2026
    Defense One, 30. června 2025
  • Oficiální technické údaje o A-10C Thunderbolt II
    U.S. Air Force
  • Obecné informace o letounu A-10 Thunderbolt II
    Wikipedia

Jazyková korektura byla provedena pomocí AI.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *