Nadšenec proměnil klasické PDA od Casia v meteostanici!

Tomáš Janco měl staré PDA Casio Pocket Viewer, na které se doma jen prášilo. Než aby ho vyhodil, rozhodl se ho použít jako displej pro zobrazení času, počasí a aktuálního stavu garážových vrat.

Casio Pocket Viewer byl konkurentem Palm Pilotu. Oba systémy měly dokonce stejné rozlišení LCD displeje – 160×160 monochromatických bodů. Tomášův konkrétní model je S660, má 6 MB paměti RAM a procesor NEC V30MZ (kompatibilní s Intel 8086). Podobně jako Palm, i Casio dalo volně k dispozici SDK.

SDK je stále k dispozici a Tomáš ho dokázal zprovoznit na svém počítači. Vývoj však nebyl jednoduchý. SDK Pocket Viewer byl naposledy aktualizován v dubnu 2001. Software je napsán v jazyce C, ale tehdy nový standard C99 není podporován. SDK sice obsahuje simulátor a ladicí program, ale ani ten není tak vyladěný jako dnešní systémy. Každé spuštění simulátoru začíná nastavením hodin a kalibrací dotykové obrazovky.

Spojení PDA s okolním světem je možné jedině prostřednictvím RS-232. Tomáš dokázal pomocí sériového spojení připojit PDA ke svému serveru, na kterém běží jeho vlastní PHP kód. Původně se snažil posílat do PDA celé obrazovky s daty, ale ukázalo se, že to je při sériovém připojení příliš pomalé. Aktualizace pouze těch částí obrazovky, které se změnily, se ukázala být mnohem rychlejší. V nepravděpodobném případě, že by se změnila celá obrazovka, posílá Tomáš obrazovku po částech, takže uživatel stále vidí aktivitu na displeji.

Závěrečnou tečkou byl zdroj napájení. Pocket Viewer byl navržen tak, aby fungoval na AAA baterie. Tomáš nainstaloval 3V regulátor, ale systém se náhodně resetoval. Interní měnič stejnosměrného proudu Pocket Vieweru způsoboval proudové špičky, které jeho regulátor nezvládal. Kondenzátor 100uf nakonec stabilizoval napájení.

Posledním hackem bylo přidání rozhraní od garážových vrat k routeru. Router posílá informace o stavu garážových vrat na jeho server. Server pak tuto informaci zformátuje pro kapesní prohlížeč a informuje Tomáše, zda je garáž otevřená nebo zavřená.

Myslíme si, že toto je skvělý příklad opětovného využití starého hardwaru. Kolik z nás má doma staré PDA? Bylo by skvělé, kdyby jich více skončilo takto využitých, a ne recyklovaných nebo ještě hůře posílaných na skládku.

Zdroj: hackaday.com