Nevydařený návrat legendy: Nová Nokia 3310 z roku 2017 bylo zklamání

Když se Nokia v roce 2017 rozhodla uvést na trh model 3310 v modernější podobě, vyvolalo to velký rozruch. Legendární model 3310 si všichni pamatují jako nezničitelné zařízení, které funguje dodnes. Proto jsme očekávali návrat legendy v modernějším pojetí.

A tady si myslím, že Nokia udělala obrovskou chybu. Chápu marketing a skutečnost, že magické číslo 3310 otevírá v myslích lidí dvířka nostalgie a vzpomínek, ale Nokia jako značka už není na vrcholu žebříčku technologických značek. Nazývat telefon Nokia 3310, a přitom mít k němu tak extrémně daleko, je pro mě zklamáním.

Již delší dobu používám nový model 3310. Samozřejmě jsem měl pro srovnání zapnutou i původní verzi a tyto dva telefony jsou prostě úplně jiné. Nemám na mysli jen technologický skok vpřed, ale telefony jsou velmi odlišné, ať už po stránce designu, nebo ovládání a celkového uživatelského zážitku.

Ano, Nokia se snažila přilákat lidi číslem, ale hra s čísly nevyšla. Příkladem je srovnání výše zmíněného designu. Starý a nový model 3310 nemají z hlediska designu vůbec nic společného. Když si vezmete starý způsob ovládání a nový, je to zásadní rozdíl.

Starý model měl jednoduché ovládání a pohyb v nabídce zajišťovala tři tlačítka, v novém je to čtyřsměrné tlačítko s potvrzovacím středem a tlačítky po stranách. Například ani takové zamykání tlačítek již není stisknutí menu a hvězdičky. To, co dělalo Nokii legendární, se v nástupci legendy vytratilo.

Jako příklad jsem si vzal Nokii 6303c. Na přiložených fotografiích je vidět markantní rozdíl mezi starým a novým modelem 3310. Pokud by Nokia přišla s názvem Nokia 6303c, je to v pořádku. Ale nazvat telefon 3310 a nemít s ním nic společného byl opravdu chybný krok. Nokia 6303c a 3310 (2017) jsou si designově rozhodně podobnější než se starou modrou 3310.

Z hlediska vybavení je zde samozřejmě velký rozdíl. Je to dáno technologickým pokrokem a samozřejmě i potřebami uživatelů, které se zvýšily. Osobně si však myslím, že ani zde nová 3310 uživatele nepotěší. Pohyb v menu je zbytečně složitý.

Mnoho položek má v nabídce vlastní ikonu, například taková hra Snake. V menu najdeme složku s názvem „Moje aplikace“, takže z důvodu přehlednosti bych hru Snake hledal logicky v této složce. Ale bohužel. Celkově mi přijde pohyb v menu, které si můžete nechat zobrazit buď v seznamu, nebo v mřížce 3×3 nebo 4×4, nelogický.

Možná ne každý uživatel nové a staré 3310 bude souhlasit s mým názorem. Je jasné, že každý z nás uživatelů je jiný. Ale pro mě osobně byla 3310 z roku 2017 zklamáním. A to jsem se na ni těšil. Ano, je modernější, tenčí, má fotoaparát, barevný displej, podporu paměťových karet a další dnes nezbytné součásti telefonu, ale nemyslím si, že 3310 je pro ni to správné číslo. Původní model Nokie 3310 měl navždy zůstat tou jedinou legendou.