Retro: Nokia 6230i – Malá manažerská cihlička, která se uměla připojit k internetu

V roce 2005 byl představen malý, avšak tlustý telefon Nokia 6230i. Tento přístroj vynikal svými funkcemi, použitelností, ale i cenou.

V době uvedení na trh stál 15 tisíc korun. Model 6230i byl nástupcem modelu 6230 z roku 2003. Novinka přinesla potvrzovací tlačítko ve středovém čtverci a větší, jemnější displej.

Ovládání bylo klasicky „Nokiácké“, vždy přehledné a logicky uspořádané. Přístroj musel zaujmout lidi z obchodní sféry, a proto bylo nutné použít vhodné materiály. I když byl plastový, všechno do sebe pěkně zapadalo, nic neskřípalo a i po letech mě dokázal oslovit. Stejně jako jeho design. Nokia to prostě uměla.

Nokia vždy nabízela kvalitní výbavu, která odpovídala ceně přístroje. Měli jsme zde 1,3megapixelový fotoaparát, který pořizoval solidní fotografie s možností natáčet video. Fotoaparát byl zapuštěn do těla telefonu, ale zadní kryt byl vyroben tak, že objektiv vystupoval na povrch.

Spojení s okolním světem měl na starosti Bluetooth, infraport a GPRS ci EDGE. Wap fungoval velmi dobře i v dnešní době, což mě velmi mile překvapilo. Model 6230i měl možnost rozšíření paměti pomocí karet MMC o velikosti až 512 MB. Standardně dodávaná karta však mívala velikost 32 MB, což je v dnešní době spíše úsměvné.

Z organizačních aplikací je zde budík, který jste mohli odložit nebo nastavit opakování, velmi přehledný kalendář, aplikace peněženka, kam jste si pod heslem ukládali hesla a čísla, a seznam úkolů a poznámek, díky kterým jste na nic nezapomněli.

V nabídce byla JAVA, a tak jste si díky výše zmíněné paměťové kartě mohli stáhnout spoustu aplikací nebo her. V základu jste měli tři hry. Legendární Snake zde však chyběl.

Závěrem bych 6230i zhodnotil jako velmi dobrého nástupce svého předchůdce. Designově se téměř nic nezměnilo, i když si to Nokia mohla dovolit stejně dobře jako například dnešní Apple. Pod krytem přístroje, který se dal velmi snadno vyměnit během několika vteřin, se toho však změnilo hodně. K dispozici byla paměťová karta MMC, lepší fotoaparát, kvalitnější a větší displej a mnoho dalšího.

Pro mě byla Nokia 6230i krásná, designová, v roce vydání nabitá technologiemi, prostě skutečný manažerský skvost.