.

Pentagon likviduje legendu: A-10 Thunderbolt II končí už v roce 2026

Je to tak. Legendární bitevník A-10 Thunderbolt II se s námi loučí. Pentagon oznámil, že všechny stroje tohoto typu budou vyřazeny do konce roku 2026. A to dřív, než kdokoliv čekal. Původně se přitom počítalo s pomalejším odchodem až do roku 2029. Co se změnilo?

A-10, přezdívaný „Warthog“, je letoun, který vypadá jako z jiné éry. Je těžký, pancéřovaný, jeho dvě turbíny jsou od sebe schválně daleko – všechno je tu navrženo pro přežití. A především: má GAU-8/A Avenger, monstrum mezi kanóny, které likviduje obrněnce tak, že se nestihnou ani otočit.

Nahrazuje ho F-35A. Ale stačí to?

Moderní F-35A je technologický zázrak. Má stealth, má špičkové senzory, nese přesně naváděné bomby a rakety. Pentagon tvrdí, že zvládne to, co A-10 – a ještě víc. Jenže… vážně?

Testy v USA ukázaly, že F-35A sice umí útočit z dálky, ale nemá „krev v žilách“ jako A-10, který doslova prolétává nad hlavami vojáků, když jim jde o život. F-35A je letoun pro jiné války – války s protivníkem, který má radar, systémy S-400 a jiné high-tech zbraně. Jenže co když bude potřeba klasická blízká podpora?

A proč takový spěch?

Americké letectvo mělo čas. Ale teď se plán změnil. V roce 2026 má být vyřazeno 340 letadel – a 162 z nich budou právě A-10. Důvod? Peníze a nové projekty. Mluví se třeba o vývoji stroje s označením F-47. Zní to jako z budoucnosti, že?

Jde o to přesměrovat zdroje na technologie, které mají šanci uspět v příští dekádě. Jenže v tom je právě ten paradox. Zatímco se připravujeme na války zítřka, nevzdáváme se příliš rychle toho, co dnes ještě funguje?

Můžeme ty letouny vidět jinde?

Napadlo vás, jestli by třeba A-10 nemohly dostat druhý život jinde? Polsko o tom uvažovalo už v roce 2014. Ukrajina taky projevila zájem. Ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by USA chtěly tyhle stroje pustit za hranice.

A proč taky? Jsou to složité mašiny, vyžadují specifickou údržbu a podporu. A i když by mohly pomoci v konfliktech nižší intenzity, jejich přenos do cizích rukou by znamenal nové technické i politické výzvy.

Co odchází s A-10?

Nejen letadlo. S A-10 končí i jeden vojenský přístup. Letouny, které přežily zásahy raketou, přistávaly s jedním křídlem a pořád se vracely zpět – to je mentalita, kterou jen tak nenahradíš. Tyto stroje byly symbolem neústupnosti, spolehlivosti a jednoduchosti, která na bojišti často znamenala rozdíl mezi životem a smrtí.

A teď? Přicházejí stealth stroje, algoritmy, umělá inteligence. Ticho místo řevu kanónu. Otázka je – až se někde znovu povede boj o každý metr, nebude chybět právě „prase bradavičnaté“?

Rozloučení se ctí

Je jasné, že armáda míří jinam. Chce být připravená na války budoucnosti. Ale u A-10 se nejedná jen o stroj. Je to kulturní ikona amerického letectva. A její odchod je momentem, který stojí za pozornost.

Letadla, která ztělesňovala odvahu a neústupnost, mizí z výzbroje. Místo po nich nezůstane prázdné jen v hangárech – zůstane i v hlavách vojáků, kteří věděli, že když slyší „brrrrt“, pomoc je na cestě.

Zdroje:

  • Konec služby bitevníků A-10 plánován na rok 2026
    WP Tech, 4. července 2025
  • Pentagon se připravuje na odsun všech A‑10 v roce 2026
    Aeronaut Media, 1. července 2025
  • Americké letectvo chce urychlit vyřazení A‑10 v roce 2026
    Defense One, 30. června 2025
  • Pentagon plánuje vyřadit všechny A‑10 do roku 2026
    Defense News, 27. června 2025
  • Může F‑35A opravdu nahradit A‑10 ve funkci blízké palebné podpory?
    National Interest, 13. června 2024
  • Jak F‑35A nahradí A‑10 v blízké palebné podpoře?
    Project On Government Oversight, 30. srpna 2023

Jazyková korektura byla provedena pomocí AI.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *