Počátek mobilního internetu! Jak fungovala revoluční služba Palm.net

Palm.net byla bezdrátová datová komunikační služba umožňující omezený bezdrátový přístup k síti WWW určená pro některá PDA společnosti Palm, Inc. Připojení bylo poskytováno prostřednictvím sítě Mobitex.

Tato síť přenášela data tak pomalu, že by bylo běžné surfování po webu nepraktické. Inženýři společnosti Palm proto přišli s funkcí Web Clipping. Fungovalo to tak, že malé programy stahovaly a zobrazovaly konkrétní informace z webových stránek, nikoli celé stránky. Cena služby byla 14,95$ za měsíc a umožňovala prohlížení omezeného počtu webových stránek.

Když Palm VII v roce 1999 debutoval, byl na svou dobu revolučním zařízením. Byl to první kapesní počítač, který uživatelům umožňoval bezdrátový přístup k e-mailu a v omezené míře i k webovému obsahu. Pozdější modely, které tuto službu podporovaly, zahrnovaly Palm VIIx a Palm i705.

Zatímco ostatní typy bezdrátových sítí rozšiřovaly své možnosti, Palm.Net a síť Mobitex, která využívala pouze data, stály na místě. Společnost Palm přešla u modelu Tungsten W na GSM/GPRS a model PalmOne Treo 600 je dostupný jak v bezdrátových sítích GSM/GPRS, tak v sítích CDMA.

Společnost PalmOne v květnu roku 2004 oznámila, že koncem měsíce ukončí provoz Palm.Net. Znamenalo to, že všechny bezdrátové funkce Palm VII, Palm VIIx a Palm i705 již nebudou fungovat.

Společnost tehdy dala několika tisícům lidí, kteří si službu Palm.Net předplatili, slevu 100 dolarů z ceny zařízení Palm Treo 600. Služba Palm.net byla spuštěna v roce 1999 a ukončena 31. srpna 2004.