Pohled na revoluční videotelefon od společnosti AT&T z roku 1992

V roce 1992 společnost AT&T představila první pohled do budoucnosti s vůbec prvním barevným videotelefonem na světě.

VideoPhone 2500 vyhlížel jako moderní tlačítkový stolní telefon vybavený kamerou a nejmodernějším otočným 3,3palcovým LCD displejem. Tento pokus se lišil od dřívějších Picturephonů se statickými snímky, protože využíval nejnovější technologii digitální komprese, která snižovala šířku pásma potřebnou k přenosu plně pohyblivého videa po stávajících analogových telefonních linkách, které se tehdy používaly.

Stačí jej zapojit do stávající zásuvky ve zdi a můžete začít pracovat, aniž by se cena telefonního hovoru zvýšila o jediný haléř. Toho všeho bylo dosaženo pomocí vestavěného modemu V.34 přenášejícího rychlostí 19,2 nebo 16,8 kilobitů za sekundu – na tehdejší dobu ohromující rychlosti.

Nový a drahý způsob, jak někomu zavolat

Nezapomeňte, že mobilní telefony byly stále ještě v plenkách a ne každý je vlastnil, a do jejich vybavení fotoaparátem zbývalo ještě deset let. Neexistovaly žádné služby jako Skype, Zoom nebo Facetime, které by lidem umožňovaly snadno se s někým spojit v reálném čase a zároveň ho vidět. Na tehdejší dobu to byla jednoduše revoluční technologie.

Zpočátku se zařízení prodávalo za 1599,99 USD. Ale bylo naprosto nepoužitelné, pokud na druhém konci nebyl někdo jiný, kdo by měl VideoPhone. Společnost AT&T však udělala další krok a příhodně snížila cenu o 150 dolarů za kus, pokud jste si koupili dva nebo více těchto udělátek. Další možností bylo, že jste si ho mohli pronajmout za 30 dolarů na den. Kdyby lidé měli tolik peněz, mohli by si ho rovnou koupit.

V některých marketingových materiálech k VideoPhonu 2500 se uvádělo tlačítko „Self View“, které umožňovalo uživateli před zahájením hovoru vidět, jak bude vypadat před druhou stranou. Představte si, že se dnes před zahájením videohovoru zajímáte o to, jak vypadáte. Absurdní. Společnost AT&T nakonec přestala VideoPhone prodávat o dva roky později kvůli nedostatečné poptávce.

Zdroj: edition.cnn.com