Pomalý notebook: Zjistěte, které komponenty můžete snadno vyměnit

Přijde vám, že váš notebook zpomaluje? Možná vás napadne, že by nový procesor mohl notebooku vdechnout nový život – levněji než koupě nového stroje a ještě byste udělali radost planetě, protože nevyhodíte funkční hardware. Ale bohužel, většina notebooků to tak snadné nemá.

Notebooky většinou dovolují jen základní upgrady. RAM, úložiště a baterie jsou většinou vyměnitelné, někdy i Wi-Fi karta. Ale tady obvykle možnosti končí. Komponenty jako procesory nebo grafické karty jsou ve většině notebooků připájené na základní desce.

Je to proto, že připájené součástky šetří místo a jsou odolnější. Jenže když se něco z toho pokazí, většinou musíte buď do servisu, nebo rovnou pořídit nový notebook.

Modulární notebooky: Světlá výjimka

Teď to ale začíná být zajímavé. Na trhu se objevují modulární notebooky, které si můžete rozebrat a přizpůsobit jako stolní počítač. Jednou z firem, která tyto modely nabízí, je Framework. Mají v nabídce dva notebooky – Framework Laptop 13 a Framework Laptop 16. U těchto kousků můžete vyměnit úplně všechno, včetně procesoru. Ale pozor, není to žádná „levná sranda“.

Modulární notebooky dávají smysl, pokud vám záleží na opravitelnosti a šetrnosti k životnímu prostředí. Na druhou stranu, třeba MacBook Air s čipem M3 vyjde cenově podobně a je známý svou spolehlivostí. Tady je otázka: vyplatí se zaplatit za modularitu, nebo radši sáhnout po osvědčené klasice?

Modulární modely jsou zatím spíš rarita, ale možná tím začíná nový trend. Pokud by víc výrobců šlo tímhle směrem, mohli bychom se dočkat notebooků, které vydrží mnohem déle – a které si dokážete snadno přizpůsobit.

Co myslíte? Je modulární budoucnost notebooků něco, co by vás zajímalo? Nebo vám současné modely stačí?

Zapojte se do diskuze a sdílejte s námi svůj názor v komentářích!

Zdroje:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *