Proč byste rozhodně neměli nabíjet svůj telefon přes noc?

Nabíjení telefonu v noci se může zdát jako nejlogičtější doba, ale věděli jste, že to může mít časem negativní vliv na výdrž baterie vašeho zařízení?

Není nic nepříjemnějšího než nabíjet telefon jen proto, aby se zdánlivě okamžitě vybil. Nejlepší způsob, jak tomu předejít, je chránit baterii, proto se podívejme, kdy výrobci doporučují telefon připojit.

Podle USA Today je výrobce Huawei proti nabíjení telefonu přes noc. „Nenechávejte telefon připojený k nabíječce po delší dobu nebo přes noc,“ uvádějí.

Místo toho doporučují udržovat baterii v rozmezí 30 až 70 %, což je nejlepší způsob, jak prodloužit její životnost. Tento názor se odráží i v telefonech Apple iPhone, které nabízejí optimalizované nastavení nabíjení baterie, které udržuje nabití pod 80 procenty.

Většina chytrých telefonů je napájena lithium-iontovými bateriemi a ty se časem vždy zhorší bez ohledu na způsob nabíjení telefonu. Je to proto, že fungují na základě přesouvání nosičů náboje mezi elektrodami a při tom dochází k namáhání jednotlivých součástí, což časem poškozuje jejich účinnost.

Toto napětí se ve skutečnosti zvyšuje, když se snažíte vymáčknout posledních pár procent. Pokud je to pro vás trochu matoucí představa, Kevin Purdy ze společnosti iFixit poskytl deníku New York Times praktickou metaforu houby, která vám možná pomůže porozumět.

„Je docela snadné naplnit houbu ze suché na převážně nasycenou,“ řekl. „Ale snaha přinutit téměř nasycenou houbu, aby absorbovala poslední kapky tekutiny, vyžaduje tlak a pravděpodobně zanechá více tekutiny nahromaděné na povrchu. Toto shromažďování je nárůst S.E.I. (solid electrolytic interface) na baterii. Nárůst S.E.I. snižuje celkovou kapacitu baterie.“

To odpovídá doporučením společnosti Huawei, abyste baterii udržovali v rozmezí 30 až 70 %, a ne abyste se snažili dosáhnout plných 100 %. Může se to zdát špatně, ale pokud jde o výdrž baterie, je to z dlouhodobého hlediska správné. Stejně tak nenechávat baterii vybíjet až na 0 procent snížíte namáhání elektrod a udržíte ji déle funkční.

Kromě poškození životnosti baterie může být nabíjení zařízení přes noc také zdravotním a bezpečnostním problémem, pokud nedbáte na to, kde je necháváte nabíjet. Nabíjení totiž obvykle provází určitý stupeň zvýšení teploty, a pokud se něco pokazí, hořlavé povrchy se mohou rychle stát nebezpečnými.

„Neměli byste telefony schovávat pod polštáře nebo je nabíjet na lůžkovinách,“ řekl deníku Guardian Paul Shaw, vedoucí vyšetřování požárů v hasičské záchranné službě ve Staffordshire.

Zdroj: eu.usatoday.com, nytimes.com, theguardian.com, redakce