Proč je tak obtížné získat síť 5G ve smartphonu?

Když byl v Indii zaveden 4G, nikdo se nad tím příliš nezamýšlel. Lidé nadále používali své telefony, zatímco se sítě plynule připojovaly k rychlejším sítím 4G Long Evolution (LTE), a postupně opouštěli sítě 3G, které byly pouze hlasové.

Nyní, i přes marketingovou kampaň společností Reliance Jio a Bharti Airtel zaměřenou na sítě 5G, si i technicky zdatní lidé lámou hlavu nad tím, jak získat 5G na svých telefonech s podporou 5G. Tento vysvětlující článek by vám měl pomoci prokousat se tímto šumem.

Potřebují telefony 5G aktualizaci softwaru?

Signál 5G na svém telefonu většinou neuvidíte, dokud vám značka telefonu nepošle aktualizaci softwaru, a to i v případě, že jste si koupili telefon „5G ready“. Důvodem je, že chytré telefony jsou naprogramovány tak, aby neustále vyhledávaly nejlepší možný signál sítě. To je také důvod, proč si všimnete, že se baterie telefonu vybíjí rychleji, pokud neustále přepínáte mezi nejednotnými oblastmi sítě. Telefony „připravené na 5G“ sice mají hardware pro připojení k síti 5G, ale při jejich dodávce do Indie použily značky takzvaný „měkký zámek“, aby zabránily připojení těchto telefonů k sítím 5G a vybíjení jejich baterie. Několik výrobců telefonů nabídlo lhůty, ve kterých obdržíte aktualizaci softwaru, která připojení k síti 5G v telefonu umožní. Společnosti Apple a Samsung přislíbily aktualizace, které umožní připojení 5G v indických zařízeních do prosince. Pravidelně proto kontrolujte sekci „aktualizace softwaru“ ve svém telefonu.

Zkontrolovali jste nastavení sítě?

Vaším dalším úkolem by mělo být zajistit, abyste v telefonu vybrali správnou mobilní datovou síť. Obvykle každý chytrý telefon ve svém firmwaru vybírá nejvyšší dostupnou kvalitu sítě, aby vám poskytl co nejvyšší rychlost připojení. Chcete-li mít dvojnásobnou jistotu, přejděte do nastavení sítě telefonu a vyberte mobilní data. Pokud má váš telefon potřebný firmware pro přístup k sítím 5G, bude v nastavení mobilních dat uvedeno označení „5G/LTE“ nebo podobné. Ujistěte se, že je zaškrtnutý. Položka „Automatické připojení“ vám obvykle zajistí pokrytí všech sítí (3G/4G/5G).

Potřebujete novou kartu SIM?

Přechod ze sítí 3G na 4G, ke kterému došlo zhruba před sedmi lety, vyžadoval od poskytovatelů telekomunikačních služeb kompletní modernizaci základní infrastruktury starších sítí. Totéž bylo nutné i na straně uživatele v podobě nové SIM karty, která vás identifikuje v síti 4G. 5G je však postaveno na stávajícím základním rámci 4G. Proto pro přístup ke službám 5G nepotřebujete novou SIM kartu. Vaše stávající SIM karta bude i nadále nabízet připojení 5G, alespoň pro všechny neautonomní (NSA) sítě 5G. Jedná se o typ sítě 5G, kde je modernizován uzel připojení na straně uživatele – a nikoli jádro sítě. Zatímco u samostatných (SA) sítí 5G se teoreticky uvádí, že vyžadují nové SIM karty, společnost Jio, která v zemi buduje síť SA 5G, tvrdí, že stávající SIM karty budou stačit.

Zdroj: livemint.com