Proč se v některých zařízeních obnovily smazané fotografie z iPhonu?

Díky společnosti Apple a některým výzkumníkům třetích stran konečně lépe chápeme, proč se v zařízeních se systémem iOS 17.5 začaly znovu objevovat dávno smazané fotografie.

Apple sice tento týden vydal aktualizaci iOS 17.5.1 pro iPhony, která problém opravuje, a přičítá ho „poškození databáze“, ale o tom, co konkrétně způsobuje, že se staré soubory (podle některých zpráv včetně smazaných aktů) začínají objevovat na zařízeních, která je nikdy neobsahovala, společnost mlčí.

Společnost Apple pro server 9to5Mac uvedla, že problém byl způsoben poškozenou položkou v databázi souborového systému zařízení, což mělo dopad na soubory v samotných zařízeních, nikoli na ty, které byly synchronizovány s iCloudem. Tyto soubory mohly být přeneseny ze starších zařízení při obnově ze zálohy nebo při přenosu ze zařízení do zařízení.

Jeden z uživatelů Redditu již dříve v nyní smazaném příspěvku tvrdil, že chyba systému iOS 17.5 znovu obnovila fotografie na iPadu, který byl vymazán a prodán kamarádovi. Společnost Apple však tvrdí, že to není možné, a serveru 9to5Mac sdělila, že všechny soubory a obsah jsou po úplném vymazání dat ze zařízení trvale odstraněny.

Apple v podstatě tvrdí, že tento uživatel buď nedodržel správný postup obnovení zařízení, nebo prostě lže, aby získal vliv na Redditu. Společnost uvedla, že problém s databází se týkal pouze malého počtu lidí a že Apple nemá přístup k souborům fotografií nebo videí v telefonech uživatelů.

Bezpečnostní výzkumníci ze společnosti Synactiv tento problém rozšířili také o reverzní inženýrství aktualizace iOS 17.5.1, která jej opravuje. Podrobné vysvětlení najdete v jejich plné zprávě zde, ale ve zkratce: iOS 17.5 přidal migrační rutinu zodpovědnou za skenování a opětovné importování fotografií ze souborového systému.

Tato rutina byla nedávnou aktualizací společnosti Apple odstraněna, protože způsobila, že staré soubory byly znovu zaindexovány v místním souborovém systému a přesunuty zpět do fotogalerií.

„Na základě tohoto kódu můžeme říci, že fotografie, které se znovu objevily, stále ležely v souborových systémech a že je právě našla migrační rutina přidaná v systému iOS 17.5,“ uvedl Synacktiv.

„Pouze na základě této analýzy nelze vyvodit závěr, jakým způsobem fotografie v souborovém systému vůbec zůstaly.“

Článek Synacktiv pak odkazuje čtenáře na tento komentář na Redditu, kde je uvedeno pravděpodobné vysvětlení, které zahrnuje možnost, že uživatelé ukládají snímky jak do aplikace Soubory, tak do aplikace Fotky a odstraňují pouze ty druhé.

Zdroj: 9to5Mac, The Verge, redakce