Proč se váš telefon se systémem Android přehřívá a jak to napravit

Přehřívání chytrých telefonů se systémem Android je běžný problém, který se objevuje už od uvedení prvních modelů na trh a přetrvává i dnes.

Přehřívání může být problémem u jakéhokoli zařízení, které vyžaduje výkonné zpracování dat, od chytrých televizorů až po chytré telefony. Na rozdíl od základních mobilních telefonů minulosti jsou moderní chytré telefony vybaveny pokročilými systémovými čipy CPU a GPU schopnými zpracovávat výkon, který roste s každou novou generací. Čím více procesor chytrého telefonu pracuje, tím více tepla generuje.

Potenciál přehřívání se zvyšuje s rostoucím rozlišením displeje smartphonu. Více pixelů totiž vyžaduje více výpočetní práce, zejména když na smartphonu běží graficky náročné aplikace. Stejně tak nadměrný multitasking způsobuje problémy s přehříváním smartphonů, protože procesory dosahují maximální výpočetní kapacity.

Když se telefon se systémem Android začne přehřívat, může spustit řadu preventivních opatření, včetně zobrazení varovného hlášení, omezení výkonu procesoru, zakázání aplikací nebo funkcí, nebo dokonce úplného vypnutí zařízení. Přestože jsou některé telefony se systémem Android vybaveny odpovídajícími interními a externími chladicími řešeními, neznamená to, že nejsou náchylné k nadměrnému zahřívání. Jak tedy zabránit tomu, aby přehřívání omezovalo výkon telefonu a zatěžovalo přitom jeho baterii?

Uvolněte paměť telefonu

Úložný prostor telefonu se systémem Android není jedinou věcí, kterou je třeba vyčistit, ale je třeba také často čistit jeho dočasnou paměť neboli RAM. Paměť RAM je omezený prostor a spuštění více aplikací na pozadí může spotřebovat její většinu, což může způsobit přehřívání telefonu. Systém Android dokáže udržovat více instancí téže aplikace na obrazovce „posledních aplikací“. To může být pro telefon namáhavé, když děláte něco graficky náročného, jako je nahrávání videí ve 4K nebo hraní her, takže je dobré si předem uvolnit místo v paměti RAM.

Pozor na skryté aktivity aplikací

Může se stát, že se váš telefon přehřívá, i když na něm neběží nic zvlášť náročného, a vy si nejste jisti, co to způsobuje. Služby systému Android mohou pracovat nezávisle a trvale na pozadí. V takovém případě může být viníkem problémová aplikace, která odčerpává prostředky a běží na pozadí. 

Optimalizace výkonu baterie

Další věcí, na kterou je třeba dávat pozor, je využití baterie v dané aplikaci. Systém Android umožňuje zobrazit procento životnosti baterie, které aplikace využila „od posledního plného nabití“. Pokud zjistíte, že nějaká aplikace spotřebovává překvapivě nebo nesmyslně mnoho energie baterie, je možná načase tuto aplikaci omezit nebo smazat.

Podívejte se na další faktory ovlivňující teplotu telefonu

K problémům s přehříváním Android telefonu může přispívat mnoho vnějších i vnitřních faktorů. Podle společnosti Google se jedná o různé příčiny, jako jsou náročné přenosy dat přes Wi-Fi nebo mobilní sítě a špatně optimalizované aplikace, vadné nabíječky a dokonce i vysoké teploty v místnosti. Zde je několik možností, které je třeba zvážit, pokud se problémy s přehříváním objevují pouze za určitých podmínek.

Pokud k přehřívání dochází při nabíjení pomocí příslušenství třetích stran, vraťte se k používání originálních nabíjecích periferií telefonu. Při nabíjení nehrajte hry a nepoužívejte telefon, protože to může způsobit nadměrné namáhání baterie. Přejetím prstem od horního okraje obrazovky dolů vyhledejte Rychlé volby a klepnutím na ikonu letadla aktivujte režim Letadlo, abyste zabránili zahřívání telefonu internetovými aktivitami na pozadí.

Snižte jas obrazovky přejetím dolů a posunutím vodorovného pruhu (pravděpodobně znázorněného ikonou sluníčka) doleva. Zkontrolujte, zda máte dostatek místa pro ukládání dat, a to tak, že přejdete do Nastavení, Systém a poté do Úložiště. Zkuste telefon používat v chladnějším prostředí a zjistěte, zda problémy s přehříváním stále přetrvávají.

Čím intenzivněji telefon se systémem Android pracuje, tím více se může zahřívat. Jakékoli omezení funkcí, které by mohly vyžadovat výpočetní výkon, může potenciálně zmírnit problémy se zahříváním. Mezi poslední pokusy, které můžete vyzkoušet, pokud nic jiného nezabralo, patří snížení rozlišení obrazovky, snížení obnovovací frekvence (u nejnovějších modelů telefonů) a občasné odpočinutí telefonu vypnutím celého přístroje.

Zdroj: cashify.in