Retro: Siemens S65 – Nic pro hračičky, ale na práci jako stvořený

Nadčasový, na svou dobu elegantní telefon s velkým 2,1palcovým displejem a plastovým tělem. I tak by se dal popsat manažerský počin společnosti Siemens Mobile.

Značka své přístroje rozdělovala do skupin podle písmene před číslicí v názvu. C byly přístroje nižší třídy, M byly odolné outdoorové přístroje a řada S byla nejvyšší třídou se špičkovými funkcemi určenými především pro manažery. Byl tedy model S65 konkurenceschopný?

Začnu hned kritikou. Displej. Ano, v roce 2004, kdy S65 přišel na trh, byla jeho velikost nadstandardní. 2,1 palce nenabízel asi nikdo. Bohužel jeho rozlišení 132×176 pixelů a jemnost 105 PPI byla skutečně hrozná. Z tohoto důvodu byla i samotná čitelnost na přímém slunci špatná. Siemens v tomto ohledu zaostával za konkurencí.

Na přední straně najdeme samozřejmě pořád klávesnici. Velkým plusem je pětisměrný joystick, který je úžasný. To se však o alfanumerické klávesnici říci rozhodně nedá. Klávesy jsou poměrně malé a společnost Siemens je na horní straně opticky zmenšila pomocí drážek. Při psaní se proto hůře hledají a překlepům se nelze vyhnout.

Designově však celou přední stranu modelu S65 pěkně doplňuje designově povedené sluchátko volání. Na zadní straně najdeme 1,3megapixelový fotoaparát, který se řadil spíše k průměru. Bylo také možné pořizovat videa a telefon samozřejmě podporoval aplikace JAVA. K tomu je však zapotřebí velká paměť. Siemens vybavil model S65 10 megabajty paměti, ale samozřejmě nezapomněl ani na paměťové karty. Standardní součástí telefonu je 32MB karta typu RS-MMC. Zařízení však nepodporovalo formát MP3, a proto neobsahovalo žádný hudební přehrávač. A to bylo pro uživatele dalším mínusem.

S konektivitou to u modelu S65 nebylo tak špatné. V základu byl k dispozici infraport a Bluetooth. K internetu jsme se připojili díky standardu GPRS a s počítačem přes dodaný USB kabel nebo přes výše zmíněný infraport či Bluetooth. Nechyběla ani podpora MMS a e-mail klienta. Samozřejmostí byl kalendář, diktafon, poznámky, budík a 3 předinstalované hry. Za zmínku stojí 3D Rally.

Závěrem bych Siemens S65 zhodnotil jako velmi elegantně zpracovaný manažerský telefon. K dokonalosti mu chyběl lepší displej a klávesnice, lepší fotoaparát a možnost přehrávat soubory MP3. S65 byl spíše určen pro práci než pro multimédia. Společnost Siemens si byla těchto nedostatků vědoma, a proto se cenou velmi dobře vyrovnala konkurenci. V době vydání stál v Česku zhruba 11 tisíc korun, což na manažerský telefon nebyla vůbec špatná cenovka.

Autor: Marián Barienčík