Vestavěné paměťové moduly v chytrých telefonech se v posledních letech postupně zrychlují.
Ze staršího a pomalejšího úložiště eMMC přešla většina smartphonů střední třídy na mnohem rychlejší standard UFS. Většina moderních smartphonů je vybavena 4 roky starým standardem UFC 3.0, který debutoval v roce 2018, zatímco novější vlajkové lodě přešly na ještě rychlejší standard UFS 3.1 – který se poprvé objevil před dvěma lety – v roce 2020.
Po téměř dvou letech se zdá, že oblast úložišť pro chytré telefony čeká výrazné zrychlení. V květnu 2022 oznámila polovodičová divize společnosti Samsung svůj záměr oznámit první paměťové moduly UFS 4.0 do konce roku 2022. Dne 2. srpna 2022 společnost oznámila, že masová výroba prvních paměťových modulů UFS 4.0 bude zahájena již tento měsíc.
Zajímavé je, že toto oznámení přichází jen týden předtím, než divize smartphonů společnosti Samsung hodlá uvést na trh novou generaci skládacích smartphonů společnosti – Samsung Galaxy Z Fold 4 a Flip 4. Ačkoli Samsung zatím nepotvrdil, zda tato dvě zařízení dostanou úložiště UFS 4.0, pravděpodobnost, že se tak stane, je nízká vzhledem k tomu, že Samsung začne tyto paměťové moduly masově vyrábět až tento měsíc.
Dobrým uchazečem o úložiště založené na UFS 4.0 by mohla být příští generace vlajkových zařízení, která má být uvedena na trh buď do konce roku 2022, nebo během celého roku 2023 a 2024. Pokud se například společnost Samsung bude držet harmonogramu vydávání, kterým se řídí v posledním půlstoletí, její příští generace zařízení řady Galaxy S bude s velkou pravděpodobností uvedena na trh právě včas, aby mohla být vybavena tímto rychlejším standardem flashového úložiště.
Jaké jsou výhody systému UFS 4.0?
Kromě očekávaného zvýšení výkonu je standard UFS 4.0 podle tvrzení výrobce také o 46 % energeticky úspornější než stávající úložné moduly UFS 3.1. Tohoto zvýšení výkonu a účinnosti je dosaženo navzdory mírně menším rozměrům modulu.
Systém UFS 4.0 údajně dosahuje rychlosti 23,2 Gb/s na jeden řádek ve srovnání s maximální teoretickou rychlostí systému UFS 3.1, která činí 11,6 Gb/s na jeden řádek. Co se týče sekvenčního čtení, UFS 4.0 uvádí rychlost čtení až 4200 Mb/s oproti 2100 Mb/s u UFS 3.1. Rychlost zápisu se také výrazně zvýší díky deklarované rychlosti sekvenčního zápisu UFS 4.0 až 2800 Mb/s oproti 1200 Mb/s u UFS 3.1. Jednou z oblastí, kde se systémy UFS 4.0 a UFS 3.1 z velké části nemění, je maximální možná kapacita úložiště, která zůstává omezena na 1 TB.
Vzhledem k výraznému nárůstu výkonu při přechodu na UFS 4.0 by většina uživatelů měla u nové generace vlajkových lodí se systémem Android zaznamenat citelné zlepšení výkonu čtení a zápisu do paměti. Uvidíme, jak dlouho budeme muset čekat, než se první ze smartphonů s UFS 4.0 dostane do prodeje.