Retro: Sony Ericsson K750i – Začátek éry CyberShot

Společnost Sony Ericsson vznikla sloučením značek Sony a Ericsson v roce 2001. Z počátku se snažili vyrábět telefony pro všechny bez rozdílu zaměření. Teprve později vznikla řada Walkman nebo CyberShot. A jako jeden z posledních „obojživelníků“ byl model K750i, který díky svému fotoaparátu zahájil éru CyberShot.

Telefon příjemných rozměrů 100 x 46 x 20,5 mm byl milým společníkem. S hmotností 99 g nebyl vůbec cítit. K750i měl pěknou klávesnici a čtyřsměrný joystick. To nejdůležitější se však skrývalo na zadní straně přístroje.

Prostředí bylo nostalgicky známé od společnosti Sony, kde ho uměli udělat skutečně svižné a jednoduché. K750i měl vše, co mohl telefon v dané době mít – Bluetooth, IrDa (infraport) a možnost rozšířit paměť telefonu (která byla 38 MB) pomocí karty Memory Stick Duo Pro. Dále podporoval MP3, FM rádio s RDS a měl možnost rozšířit nabídku aplikací díky podpoře JAVA. To nejdůležitější se však nacházelo na zadní straně modelu K750i.

V roce 2005, kdy byl uveden na trh, byl vybaven fantastickým 2megapixelovým fotoaparátem, který byl chráněn aktivním krytem. Po jeho vysunutí se fotoaparát automaticky spustil. Telefon také nabídl automatické zaostřování snímané fotografie. Plusem byl dvojitý LED blesk.

Myslím, že lze s jistotou říci, že model K750i odstartoval éru telefonů řady CyberShot, ačkoli toto logo nepřinesl na samotném těle. To se objevilo až u jeho nástupce, modelu K800i. Z prodejních čísel tohoto modelu je však zřejmé, že telefon byl nesmírně oblíbený díky svým minimalistickým rozměrům a hmotnosti, špičkovému fotoaparátu a celkově dobrému designu.

Model K750i byl prostě začátkem éry fotoaparátů CyberShot. A CyberShot změnil pohled na mobilní fotografii.