Sony Ericsson P800 – Zajímavý telefon s mechanickou klávesnicí

Sony Ericsson P800 je chytrý telefon představený v roce 2002 a je považován za nástupce modelu Ericsson R380. Počáteční konstrukční práce na něm byly provedeny v rámci společnosti Ericsson, ale vyroben byl až po sloučení firem Sony a Ericsson zabývajících se výrobou mobilních telefonů.

Model P800 je poháněn procesorem ARM9 pracujícím na frekvenci 156 MHz, který byl použit i u následujících modelů Sony Ericsson P900 a P910. Dodával se s 16MB paměťovou kartou Memory Stick Duo, ale podporuje až 128 MB paměti. Dotykový displej zobrazuje 4 096 barev (12bitová barevná hloubka).

Telefon používal plně dotykové rozhraní UIQ ve verzi 2.0 nad operačním systémem Symbian v7.0. Zajímavostí bylo, že mechanická výklopná klávesnice byla pouze mechanická. Při stisknutí každého tlačítka klávesnice se spodní strana tlačítka fyzicky dotkla odporového dotykového displeje pod ním, který zrcadlil fyzické rozložení. Fungovalo to stejně, jako byste psali na virtuální klávesnici pomocí stylusu. A když jste klávesnici odklopili, objevilo se plně dotykové uživatelské rozhraní.

Krása tohoto řešení spočívala v tom, že v kloubu výklopné klávesnice nevedly žádné kabely ani nic podobného, takže opakovaným otevíráním a zavíráním nebylo možné nic opotřebit ani zničit. U následujících modelů P900 (a P910 atd.) bylo toto řešení nahrazeno flex kabelem procházející pantem.

Zdroj: allaboutsymbian.com