Retro: Sony Ericsson T610 – Nejlepší mobil roku 2003

Model T610 byl uveden na trh v roce 2003 a myslím, že ani nemohl přijít v lepší čas. Tento rok byl v oblasti mobilních zařízení přelomový.

Lidé začínali používat telefon více jako multimediální zařízení. Startovala éra vestavěných fotoaparátů, rozšiřovala se síť GPRS/EDGE připojení a tím pádem i rychlejší internet. A proto musely telefony držet krok. A T610 krok držel.

Společnost Sony Ericsson v podstatě vytvořila vlajkový model. Byl vyroben z kombinace hliníku a plastu a měl již zmíněný vestavěný fotoaparát, i když jeho rozlišení bylo jen 0,1 Mpx. Fotoaparát měl na levém boku samostatné tlačítko pro jeho spuštění spolu s tlačítky hlasitosti. Stejně tak měl telefon samostatné tlačítko pro spuštění Internetu na pravé straně.

Přístroj měl na svou dobu obrovský barevný displej o úhlopříčce 1,8 palce, rozlišení 128 x 160 pixelů a 65 tisíc barev. Displej zabíral polovinu přední strany, zbytek zabrala klávesnice.

Klávesnice byla skvělá. Vždycky jsem měl rád větší rozestupy mezi klávesami. Pohodlné psaní bylo zaručeno. Celkově bylo ovládání díky pětisměrnému joysticku ve srovnání s konkurencí rychlé a tiché. Řekl bych, že společnost Sony Ericsson dělala ty nejlepší joysticky po celou dobu, co se tento druh ovládání používal.

Z konstrukčního hlediska bych telefonu nic nevytknul. Hliníkový kryt baterie seděl pevně na svém místě pevně, telefon vypadal opravdu prémiově. Jedinou nevýhodou bylo, že byl na lesklém hliníku vidět každý škrábanec.

Co se týče výbavy, zařízení mělo vše, co jste potřebovali. Vestavěný fotoaparát, připojení k internetu přes GPRS, pro místní konektivitu sloužily IrDa a Bluetooth. Samozřejmostí bylo připojení k počítači pomocí datového kabelu. Byla zde přítomna také možnost stahování aplikací a her díky JAVA, ale bohužel vnitřní paměť 2 MB byla i na rok 2003 příliš malá.

Baterie měla kapacitu 770 mAh a výdrž na jedno nabití byla bez problémů 4 dny. To je v dnešní době nemožné.

Celkově tedy hodnotím Sony Ericsson T610 jako skutečnou vlajkovou loď. Jako přímý nástupce oblíbeného modelu T68i musím říci, že svou roli zastal na výbornou. Příjemný design, použité materiály, velký displej, úžasná klávesnice nebo vestavěný fotoaparát jsou jen špičkou ledovce tohoto všestranného pomocníka.

Model T610 byl pro společnost Sony Ericsson jednoduše zlomový. Rok 2003 zahájil éru větších displejů a větších zařízení a Sony Ericsson s modelem T610 neusnul na vavřínech. A i díky tomuto modelu jsme viděli další roky Sony Ericsson na výsluní.