Srovnání iPhone 13 Pro vs. iPhone 14 Pro

Pokud uvažujete o tom, jestli přejít z iPhonu 13 Pro na novější iPhone 14 Pro, máme pro vás srovnání, které by vám mohlo pomoci se rozhodnout.

Porovnáme oba modely, přičemž upozorníme na vylepšení, která přinesla nejnovější verze, stejně jako na případné nedostatky. Nakonec vyhodnotíme, zda je přechod na novější model dobrým rozhodnutím, nebo zda by nebylo lepší počkat dalších šest měsíců.

Rozdíly mezi iPhone 13 Pro a iPhone 14 Pro

Displej

V oblasti displeje došlo k významné změně – displej nyní poskytuje až o 67 % větší jas v náročných podmínkách. To je výhodou při fotografování a natáčení za slunného dne. Displej byl již u předchozí generace dobře čitelný na slunci, ale barvy se zdály být za přímého slunečního světla poněkud mdlé. Mimo to má iPhone 14 Pro o 2 % větší rozlišení displeje.

Konstrukce telefonu

Co se týče konstrukce, mobil je o několik desetin milimetru větší a o dva gramy těžší. V ruce však toto nepoznáte. Určitě si však všimnete otvoru v displeji. Apple se po dlouhé době rozloučil s tradičním vykrojením displeje a představil širší otvor. Výrobce k němu přidal funkci Dynamic Island, kterou lze využít při ovládání aplikací – například hudby. Výhody této funkce však berme s rezervou, budete totiž stále čistit selfie kameru.

Zadní a přední fotoaparát

Již před uvedením 14. generace iPhonů se objevily náznaky, že hlavní fotoaparát projde řadou vylepšení A tyto náznaky se ukázaly být pravdivé – telefony skutečně dostaly nové snímače s rozlišením 48 MPx. IPhone 14 Pro také představil lepší světelnost hlavního objektivu a větší snímač než jeho předchůdce. To se projevilo na lepším výkonu za soumraku a za tmy. Díky vyšší světelnosti objektivu je ve tmě lepší i selfie kamera. Takže můžete bez problémů vytvářet „selfíčka“ na večírcích a spoléhat se na to, že nebudou vypadat jako rozmazaná skvrna.

Co se týče předního fotoaparátu, tam jsou na tom oba modely víceméně podobně, iPhone 14 Pro má však lepší světelnost předního objektivu.

Procesor

Nový model iPhonu je vybaven procesorem A16, jeho předchůdce iPhone 13 Pro má v sobě zabudovaný procesor A15. Díky pokročilejší výrobní technologii bylo dosaženo přibližně o 16 % vyššího výkonu. Jde však o jeden z menších skoků mezi generacemi a konkurence se s Applem v této cenové kategorii již dobře vyrovnává.

Tip: Apple zároveň s iPhone 14 Pro vydal modely iPhone 14 a iPhone 14 Pro Max (prohlédněte si).

Shrnutí článku

Srovnání konstrukce iPhone 13 Pro a iPhone 14 Pro – Kromě minimálních změn v rozměrech a hmotnosti se telefony moc neliší. Velkou designovou změnu přinesl ovšem otvor v displeji, který získal funkci Dynamic Island. Zlepšení výkonu díky novému procesoru je patrné, avšak není to dramatický posun.

Porovnání fotoaparátu iPhone 13 Pro a iPhone 14 Pro – Hlavní fotoaparát dostal 48 megapixelový snímač a méně světelný objektiv. Větší snímač se objevil také v ultra širokoúhlém objektivu. Zkrátka, nový model fotí určitě lépe, ale očekávejte spíše evoluci než revoluci.

Cena iPhone 13 Pro vs. iPhone 14 Pro – Cena nového modelu vzrostla meziročně o 15,5 %.