Technika, která nikdy neumírá: MiniDisc a „rituál“ fyzického média

Čím dál častěji se objevují dychtivé komunity nadšenců, kteří vyhledávají gadgety, jejichž výroba byla před lety ukončena.

Většina výrobců se neustále předhání ve výrobě modernějších a výkonnějších přístrojů, ale roste také poptávka po přístrojích, které se vracejí do minulosti. Jako příklad můžeme uvést přehrávače MiniDisc od společnosti Sony, které používají fyzická média, jež byla poprvé vydána v roce 1992.

Alvin Lopez, nadšenec pro MiniDisc, v e-mailovém rozhovoru pro web Lifewire uvedl, že se mu tento formát líbí kvůli fyzickému charakteru přístroje a média. „Stejně jako na některé lidi, kteří milují vinyly, i na mě má vzhled a pocit z disku, rituál vložení disku a následný poslech uklidňující účinek a stejný pocit zažívám i při nahrávání.“

Lopez uvedl, že technologie MiniDisc se dobře udržela i proti moderním výdobytkům, jako je formát Mp3. „MiniDisc lze vložit do speciálního přehrávače a poslouchat nebo nahrávat hudbu, není náchylný k poškrábání, jeho kvalita zvuku se při každém použití nezhoršuje a lze jej opakovaně použít k nahrávání více než několik set tisíckrát, což z něj činí docela atraktivní médium, které pro mě představuje nejlepší volbu,“ dodal.

Ryan Mungia, spoluautor knihy o retro technologiích s názvem „Do You Compute? Selling Tech from the Atomic Age to the Y2K Bug“ uvedl, že stará technika nám připomíná jednodušší časy, kdy technologie byla spíše novinkou.

„Retro elektronika, od měničů CD až po hodinky s kalkulačkou, v sobě skrývá sladkou naivitu, která nás vrací zpátky stejným způsobem, jako když slyšíme nějakou specifickou píseň,“ řekl Mungia.

Podle Mungii některé starší technologie nikdy nevyjdou z módy. Jako jeden z gadgetů, který si udržel svou popularitu již od 80. let minulého století, uvádí hodinky s kalkulačkou od společnosti Casio. „Když jsem viděl Martyho McFlye, jak je nosí ve filmu Návrat do budoucnosti, byl jsem na nich závislý,“ řekl Mungia. „Nikdy jsem si nenašetřil dost peněz, abych si je mohl pořídit, ale loni jsem si je z rozmaru koupil asi za 20 dolarů.“

Mungia řekl, že rád hraje Super Mario Bros. na Nintendu NES. „Můj vkus na videohry (a hodinky) se zasekl v roce 1988, ale nevadí mi to,“ dodal.

Zdroj: lifewire.com