USB-C pro všechny: Jedna nabíječka na všechno bude realitou v roce 2024

Evropská unie (EU) schválila usnesení, v němž důrazně požaduje, aby se do konce roku 2024 stalo nabíjení mobilních telefonů přes USB typu C standardem.

Podle tohoto usnesení budou muset být všechna elektronická zařízení střední a malé velikosti vybavena nabíjecími porty USB-C, aby mohla být prodávána v EU. Malá a střední zařízení spotřební elektroniky, včetně chytrých telefonů, tabletů, notebooků, fotoaparátů, sluchátek a přenosných herních zařízení, musí být vybavena portem USB typu C pro nabíjení.

Kromě toho musí být do konce roku 2024 všechny mobilní telefony, sluchátka a tablety s výkonem do 100 W vybaveny nabíjecím portem USB-C. Určitý prostor dostaly i notebooky, které musí přejít do jara 2026.

Tento problém se v EU řeší již dlouho a všichni požadují jednotnou nabíječku pro všechna elektronická zařízení. Zřejmě se jedná také o důležitou součást širšího úsilí EU o snížení příspěvků na elektronický odpad a podporu používání ekologických nebo k životnímu prostředí šetrných možností.

Android telefony již dlouho používají nabíjecí port USB typu C, toto rozhodnutí by se dotklo především společnosti Apple, která u svých iPhonů stále používá pomalý a proprietární port Lightning (založený na rychlosti USB 2.0). Proslýchá se, že Apple již testuje USB-C pro své budoucí iPhony, které by mohly přijít již v roce 2023.

Podle nových pravidel si spotřebitelé nebudou muset při každém nákupu nového zařízení kupovat novou nabíječku a budou moci používat nabíječku, kterou používali k nabíjení svých starých zařízení. Mezi důležité tituly usnesení patří to, že společnosti budou muset před změnou vyčkat na schválení EU. Usnesení se také nevztahuje na hardware, který potřebuje více než 100 W energie.

Zdroj: techcrunch.com