V Google Play byla nalezena aplikace napadená trojským koněm. Vymažte ji ze svého telefonu

V obchodě Google Play byla identifikována škodlivá aplikace pro systém Android. Ačkoli nyní již není v obchodě k dispozici, byla dříve stažena více než 10 000krát. Mnoho uživatelů Google Play proto musí aplikaci ze svého telefonu odstranit sami.

Obchod Google Play je pravidelně prověřován bezpečnostními výzkumníky a i tentokrát se objevila škodlivá aplikace. Ukázalo se, že program Cool Emoji Editor & Sticker je infikován trojským koněm Harly, jak informovala na Twitteru Tatyana Shishkova, výzkumnice spojená se společností Kaspersky. Aplikace již v současné době není na Google Play k dispozici.

Odstranění aplikace z Google Play bohužel neznamená, že hrozba zmizela. Dříve odtud byla aplikace Cool Emoji Editor & Sticker stažena více než 10 000krát a vzhledem k limitům pro hlášení stažení v obchodě to může znamenat až 49 000 uživatelů systému Android. Vyplatí se proto na vlastní pěst zkontrolovat, zda se infikovaný program ve vašem telefonu nachází, a pokud ano, okamžitě jej odinstalovat.

Trojský kůň Harly je oblíbenou hrozbou v obchodě Google Play a má podobné vlastnosti jako známý trojský kůň Joker. V praxi tento software umožňuje vzdálené čtení dat z telefonu oběti a přihlášení k nechtěným prémiovým službám. V důsledku toho můžete být překvapeni, když se následující měsíc ukáže, že vaše faktura za telefon je nepřiměřeně vysoká, pokud prémiové služby nejsou blokovány samotným operátorem v rámci vašeho tarifního plánu.

Zdroj: kaspersky.com, redakce