V Hongkongu přestaly fungovat chytré telefony, které nejsou spojeny se skutečným jménem

Obyvatelům Hongkongu, kteří nemohli nebo nechtěli spojit své SIM karty se svými skutečnými jmény, byly vypnuty mobilní telefony, protože se blížil termín vládní registrace SIM karet.

Podle serveru RTHK bylo k 21. únoru 2023 registrováno přibližně 12 milionů předplacených a smluvních SIM karet. Byly spojeny s celým jménem, datem narození a občanským průkazem uživatelů. Každý uživatel si mohl prostřednictvím telekomunikačních operátorů zaregistrovat až 10 SIM karet. Podle vládních představitelů tento krok odradí podvodníky, zloděje identity a výrobce IED.

Vedoucí Úřadu pro komunikace Sidney Tsan prohlásil, že plán registrace má zásadní význam pro právo a pořádek. „Cílem programu registrace skutečných jmen je odstranit mezeru vyplývající z anonymní povahy předplacených SIM karet a pomoci orgánům činným v trestním řízení při odhalování trestných činů spojených s používáním předplacených SIM karet, a tím přispět k ochraně integrity telekomunikačních služeb a bezpečnosti komunikačních sítí, jakož i práva a pořádku.“

Jeden z představitelů pevninské Číny mezitím přiznal, že registrační systém byl zaveden z důvodů národní bezpečnosti. Ačkoli úředníci tvrdí, že cílem tohoto kroku je údajně odstranit nedostatky, roamingových SIM karet se tento krok nedotkne, což znamená, že uživatelé mobilních telefonů budou moci i nadále anonymně používat zahraniční SIM karty.

Podle generálního ředitele pro komunikace úřadu pro komunikace Chaucera Leunga mají neregistrovaní uživatelé telefonů stále možnost aktivovat své SIM karty. „Pokud se lidé po uplynutí lhůty nezaregistrovali, pokud je (předplacená) SIM karta stále platná se zbývajícím zůstatkem, mohou stále požádat svého poskytovatele telekomunikačních služeb o opětovné podání žádosti o registraci.“

Podle průzkumu, který v roce 2021 provedla prodemokratická Občanská strana, se téměř 60 % obyvatel zvláštní administrativní oblasti Hongkong obává, že praxe spojování SIM karet se skutečnými jmény poskytne policii nové pravomoci pro přístup k osobním údajům uživatelů.

Zdroj: hongkongfp.com, redakce